×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

To jeden z naszych najbardziej futurystycznych projektów

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 maj 2014 10:44
To jeden z naszych najbardziej futurystycznych projektów
Asaf Gottesman, jeden z projektantów OVO Wrocław z pracowni Gottesman - Szmelcmann Architecture
To jeden z naszych najbardziej futurystycznych projektów
To jeden z naszych najbardziej futurystycznych projektów
To jeden z naszych najbardziej futurystycznych projektów
To jeden z naszych najbardziej futurystycznych projektów
To jeden z naszych najbardziej futurystycznych projektów
To jeden z naszych najbardziej futurystycznych projektów
To jeden z naszych najbardziej futurystycznych projektów

OVO Wrocław powstaje według projektu pracowni Gottesman – Szmelcman Architecture. Wizjonerski koncept łączy kilka funkcji w jednym budynku: ekskluzywne apartamenty, biura, lokale usługowe, centrum fitness oraz pięciogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton. O projekcie OVO, jego nowoczesnej technologii i sympatii do Polski specjalnie dla Propertydesign.pl, opowiada Asaf Gottesman - architekt, jeden z projektantów OVO Wrocław.

REKLAMA

Jakie inspiracje kierowały Państwem przy projektowaniu OVO Wrocław?

Projektując OVO, chcieliśmy nawiązać do złożonej rzeczywistości Wrocławia, miasta z bogatą historią, które patrzy zarówno w przeszłość, jak i perspektywicznie. Projekt w skali miejskiej miał zgadzać się z organizacją według kwartałów ulic i nawiązywać dialog z gmachem Poczty Głównej. Koncepcja OVO różni się od koncepcji biurowca. Zaplanowaliśmy otwarty budynek, dostępny dla wszystkich. OVO Wrocław wrośnie w miasto i stanie się jego nieodłączną częścią.

Technologia budynku OVO jest dość zagadkowa – elewacja powstanie przy użyciu Corianu – dlaczego?

Już na etapie projektu wiedzieliśmy, że potrzebny jest nam materiał, który zapewni ciągłość formy. Corian najlepiej wyraża filozofię projektu i dobrze przekaże realizowaną wizję architektoniczną. Poza tym, jest wytrzymały i funkcjonalny. Ma niezwykłe właściwości plastyczne – można go dowolnie formować – a także pozwala na wykonywanie niewidocznych łączeń. Do tego jest przyjazny środowisku. To zasługa jego nieinwazyjnej formuły, która składa się w ok. 1/3 z żywicy akrylowej i w ok. 2/3 z naturalnych minerałów.

Jeśli chodzi o inne technologie, to dla nas, architektów, spójność wizji była bardzo ważna. Staraliśmy się stosować zbliżone pomysły, gdy zajęliśmy się wnętrzem budynku. Przykładem będzie kamienna nawierzchnia, podobna do tej wykorzystywanej do brukowania ulic we Wrocławiu. Oczywiście, kamienie są gładkie i bardziej lśniące, ale zachowana jest ciągłość wzoru i płynnego ruchu. Takie zależności występują również w przypadku ścian i sufitów w przestrzeniach ogólnodostępnych. Stworzyliśmy specjalny rodzaj oświetlenia, aby podkreślić dynamiczny charakter budowli.

OVO Wrocław jest inteligentnym budynkiem, który non-stop będzie monitorowany przez BMS. Jest to nowoczesny system kontroli i sterowania m.in. bezpieczeństwem pożarowym, oświetleniem, wentylacją czy dostępem do poszczególnych części budynku.

Blobitektura – to nurt architektoniczny, który również był inspiracją? Czy mogą Państwo wyjaśnić to pojęcie w kontekście projektu OVO?

Blobitektura to nurt architektoniczny, który nawiązuje do miękkich, zaokrąglonych form. W tym kontekście OVO Wrocław wpisuje się w założenia blobitektury. Dla nas kształt OVO był wynikiem procesu projektowania. Naszym zadaniem było wprowadzenie do budynku wielu elementów na różnych piętrach, ale te elementy niekoniecznie miały taką samą powierzchnię. Żeby to się udało, należało połączyć całość w opływową formę. To wydawało się nam właściwym rozwiązaniem. Ponadto podczas projektowania chcieliśmy osiągnąć taki efekt końcowy, który nie opierałby się na tych samych co zwykle kanciastych formach.

Czy OVO to najbardziej futurystyczny projekt jaki Państwo zaprojektowali? Czy są inne w Państwa portfolio?

Pod względem architektury i funkcjonalności to na pewno jeden z naszych najbardziej futurystycznych projektów. Ale podkreślam, że zawsze staramy się stworzyć unikalny projekt, który będzie odzwierciedlał określoną ideę. Koncept OVO na pewno się wyróżnia. Budynek jest multifunkcjonalny w niespotykanej skali. OVO łączy funkcję apartamentów, biur, centrum fitness, strefy komercyjnej i usługowej, a także pięciogwiazdkowego hotelu DoubleTree by Hilton, z którego usług będą mogli korzystać mieszkańcy i właściciele biur. Na marginesie, to pierwszy raz, kiedy Hilton zgodził się na łączenie usług na tak wczesnym etapie projektu. Projekt wyróżnia jeszcze jedna rzecz. Na przestrzeni lat eksperymentowaliśmy z wieloma formami i materiałami, ale jest to pierwszy budynek, w którym zastosujemy Corian do wykończenia elewacji.

Projektują Państwo na całym świecie – do którego kraju najchętniej Państwo wracają i dlaczego jest to Polska?

Lubimy wracać do Polski, to kraj pędzący do przodu, stawiający na rozwój. Polacy otwarci są na nowości, a współpraca z Wami jest niezwykle inspirująca. Dla doświadczonego architekta to niezwykle cenne, bo przynosi powiew świeżości. Osobiście uwielbiam Wrocław i zawsze niecierpliwie wyczekuję terminu ponownego przyjazdu. Fascynuje mnie jego historia, ludzie, no i oczywiście architektura na czele z Halą Stulecia zaprojektowaną przez Maxa Berga oraz budowlą Ericha Mendelsohna, tj. dzisiejszym Kameleonem przy ul. Szewskiej.

Nad jakimi projektami komercyjnymi obecnie Państwo pracują?

Opracowujemy duży projekt biznesowo-handlowy w Nowym Jorku, jednak na tym etapie o szczegółach wolałbym nie mówić. Chętnie przygotowalibyśmy koncepcję zbliżoną do OVO, ale w innych miastach, np. Warszawie, Krakowie czy Berlinie.

Dziękujemy za rozmowę

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie