×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

29 mln zł na robotyzację branży meblarskiej

  • Autor: PAP
  • 11 paź 2022 11:58
29 mln zł na robotyzację branży meblarskiej
29 mln zł na robotyzację branży meblarskiej, fot. shutterstock

Rusza program "Robogrant", którego celem jest robotyzacja branży meblarskiej - poinformowało na wtorkowej konferencji Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Program finansowany jest ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości; jego budżet to 29 mln zł.

REKLAMA

- Polska jest liderem na europejskim i światowym rynku meblarskim. (...) Jednocześnie branża meblarska jest jedną z najsłabiej zrobotyzowanych branż w Polsce, dlatego postanowiliśmy objąć ją szczególnym wsparciem i umożliwić części przedsiębiorcom dynamiczny rozwój oparty o automatyzację - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Powołując się na dane GUS wskazał, że wartość produkcji mebli w Polsce w 2021 roku wyniosła 56 mld zł.

Obecny na konferencji prezes PARP Dariusz Budrowski powiedział, że w 2021 r. polscy eksporterzy zrealizowali 19,2 proc. wartości unijnego eksportu mebli. - Utrzymanie konkurencyjności branży meblarskiej powinno odbywać się m.in. poprzez transformację technologiczną. Oznacza to, że przemysł meblarski jest idealną branżą do wdrożenia pilotażu programu "Robogrant" - wskazał.

Dodał, że grant w programie mogą otrzymać projekty o charakterze inwestycyjnym, których celem jest wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa poprzez robotyzację. - Małe i średnie firmy, produkujące meble i mające siedzibę na terytorium Polski, mogą otrzymać wsparcie sięgające 85 proc. wydatków kwalifikowanych, które maksymalnie mogą wynieść 1 mln zł. Co znaczy, że jedna firma może otrzymać nawet 850 tys. zł dofinansowania - wyjaśnił.

Jak podano, środki z grantu będzie można przeznaczyć na zakup, instalację i uruchomienie robota przemysłowego. Wsparcie będzie mogło obejmować także zakup wartości niematerialnych i prawnych - w postaci m.in. oprogramowania - niezbędnych do adaptacji i wdrożenia robota do działalności operacyjnej.

Program skierowany jest do podmiotów, które przynajmniej w dwóch z trzech ostatnich zamkniętych lat obrotowych osiągnęły przychody ze sprzedaży nie mniejsze niż 3 mln zł. Okres realizacji projektu nie może przekroczyć 18 miesięcy i nie może rozpocząć się przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Wnioski w pilotażu mogą być składane od 8 listopada 2022 r. do 6 grudnia 2022 r. do godz. 16:00. Zaznaczono, że jeżeli kwota wnioskowanego wsparcia finansowego w złożonych w naborze wniosków przekroczy 120 proc. kwoty przeznaczonej na wsparcie projektów, termin składania wniosków może ulec skróceniu, o czym PARP poinformuje na stronie naboru.

Przypomniano, że działaniem skierowanym na wsparcie robotyzacji w Polsce jest także - funkcjonująca od 1 stycznia 2022 r. - ulga na robotyzację. Pozwala ona na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, poniesionych w danym roku podatkowym na robotyzację. W ramach ulgi można odliczyć koszty związane z zakupem fabrycznie nowych maszyn, oprogramowania, szkoleń czy też opłat leasingowych.

Na spotkaniu przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowali także o planowanych na listopad i grudzień wideokonferencjach, w trakcie których poruszane będą tematy nowych rozwiązań i regulacji prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie