To największa wysokospecjalistyczna placówka medyczna dedykowana opiece nad matką i dzieckiem w Polsce. Rocznie przychodzi tu na świat ponad 4 tys. dzieci. ICZMP, czyli Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, za 32 mln zł przeszedł spektakularną metamorfozę.
Blok porodowy w szpitalu ICZMP w Łodzi (Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki) jest największą wysokospecjalistyczną placówką medyczną dedykowaną opiece nad matką i dzieckiem w Polsce. Rocznie w ICZMP przychodzi na świat 4 tys. dzieci. Ostatnio miała tu miejsce spektakularna przebudowa. Teraz to ultranowoczesny blok operacyjny, zaś porody odbywają się w pokojach przypominających te hotelowe. Zaprojektowano wnętrze w której wszyscy czują się komfortowo. A do tego zainwestowano w specjalistyczny i nowoczesny sprzęt.
Wnętrza zaprojektowane przez m+design w taki sposób, aby redukować stres u pacjentek i wspomagać proces porodu.
Dobra przestrzeń ma wspierającą rolę w terapii medycznej. Jest demokratyczna i nie przytłacza pacjentów. A oddział położniczy to przestrzeń, w którym noworodki, poznają świat i rodzinę. Przebudowa Bloku Porodowego miała zmienić dotychczasowe wnętrza o czysto medycznym charakterze w jasną, ciepłą przestrzeń, w której wszyscy będą się czuli komfortowo – zaznacza Marta Czachorowska, architektka z m+design.
Nowa zaprojektowana przestrzeń ma sprzyjać integracji pacjentek i personelu, wymianie doświadczeń oraz wsparciu dla rodzących. Są tu poczekalnie, zaś korytarze przed salami porodowymi zaprojektowano z przeszkleniem i widokiem na zielone patio. Dzięki temu pacjentki i nowonarodzone dzieci mają kontakt z naturą, która też przy okazji zredukuje stres personelu medycznego.
W związku z tym, że system wizualny był tak ważny, procedowaliśmy go metodą partycypacyjną wśród personelu oraz pacjentek wraz ze współpracy ze szpitalną psycholożką. Wśród propozycji znaków, które pojawiały się od personelu były m.in. krajobraz i owoce. Przeważająca część wybrała kwiaty jako przywodzące miłe skojarzenia. Uzbrojeni w listę kwiatów, dopasowaliśmy 11 różnych kolorów sal, tak by nie łączyć obok siebie kolorów podobnych lub pokrewnych sobie. Pomogło do stworzyć jasną i klarowną komunikację wizualną – tłumaczy Marta Czachorowska.
Autorskie grafiki kwiatów zostały zaprojektowane w pracowni przez projektantki graficzne na podstawie listy stworzonej przez personel i pacjentki. Na liście znalazły się róże, maki, słoneczniki, irysy, konwalie, chabry, krokusy. Kolory kwiatów są powtórzone na identyfikatorze położnej oraz lekarza prowadzącego, żeton z tym samym motywem otrzymuje też rodzina co razem tworzy spójny system kodu oraz informacji wizualnej. Grafiki jako element porządkujący wnętrza, musiał być naniesiony na nośnikach akceptowanych w szpitalach np. folie z nadrukami oraz zmywalne tapety. - Aby nie stosować stalowych paneli ściennych na salach operacyjnych cesarskich cięć, które są nieprzyjemne w odbiorze, ponownie wykorzystaliśmy kwiatowe wzory dopełniając kwietny motyw naszego projektu. Co dało nam pierwszy blok operacyjny, gdzie informacja wizualna ma tak znaczący udział. Zależało nam na zniwelowaniu sterylnego wyglądu, gdyż cesarskie cięcia wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a pacjentka jest świadoma otoczenia – nadmienia architekta.
Poczekalnia, jako przestrzeń wspólna dla wszystkich kwiatowych sal porodowych została wyposażona w tapety z linearnymi rysunkami gatunków kwiatów z sal porodowych. Z poczekalni kwiaty rozchodzą się na sale. Poczekalnia jako część wspólna i niemedyczna została wyposażona w większą ilość faktur, tekstur i kolorów, gdzie dominującym kolorem jest granat – kolor marki szpitala ICZMP.
Poczekalnia Bloku Porodowego miała całkowicie odmienić wizerunek, sprawić, by osoby towarzyszące pacjentkom oczekiwały w wygodnych przyjaznych warunkach. Stworzyliśmy przestronne eleganckie miejsce, w którym śmiało można spędzić wiele godzin: spacerując, siedząc, leżąc, wypoczywając, rozmawiając, czytając albo skacząc z radości – opowiada architektka.
Projekt powstał w systemie przetargu publicznego dla wykonawcy, dla szpitala publicznego na podstawie SIWZ. Inwestor przedstawił zadany układ funkcjonalny, który należało dostosować i przełożyć na projekt budowlany, wykonawczy, wnętrz, projekt branżowy, nadzór oraz zamówienia materiałów oraz koordynację prac i zamówień na budowie.
Warunkiem koniecznym realizacji projektu było uwzględnienie wykonania oddziału w założonym czasie, czyli około 1,5 roku oraz budżecie: około 32 mln łącznie z wbudowaną aparaturą medyczną. Pierwszeństwo w budżetowaniu miały elementy technologii medycznej podtrzymujące życie pacjenta – nadmienia architekta.
W procesie projektowania uczestniczył personel medyczny jako zespół ekspercki ds. funkcji, technologii medycznej, ergonomii oraz procedur medycznych. Pacjentki oraz psycholog szpitalny również zostali włączeni w projektowy proces partycypacyjny na etapie projektu wizualnego oraz tworzenia założeń wellbeing. - Sporym wyzwaniem była współpraca z kilkudziesięcioosobowym zespołem projektowym składającym się z biura budowy oraz reprezentantami inwestora m.in. personelem medycznym i epidemiologicznym, rzeczoznawcą sanitarnym – podkreśla architekta.
Największą przyjemność sprawiają nam pozytywne opinie pacjentek. Cieszy nas również to, że inwestor przekonał się, że dobrze zaprojektowana przestrzeń, obok kadry medycznej, zachęca do korzystania z usług medycznych. O czym świadczy fakt, że po udanej metamorfozie projektowej trzykrotnie więcej pacjentek decyduje się tu na porody - podsumowuje architekta.
………………
Przebudowa oddziału Publicznego Położniczo-Porodowego ICZMP, wraz z blokiem operacyjnymi oraz poczekalnią pacjentów, Łódź.
Inwestor: szpital publiczny Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki – ICZMP w Łodzi jest jednym z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce.
Lata realizacji: 2020-2022
Autorzy projektu: m+design: Marta Czachorowska, Bogumiła Olczyk, Natalia Żurawska, Marta Canert, Klaudia Mozga
Instalacje sanitarne: Dawid Bandzierz, Szymon Broniarczyk, Andrzej Tybura, Natalia Borcz
Inżynierowie budowy: Krzysztof Smoczyk, Katarzyna Krawczyk, Adriana Nowaczyk, Piotr Wojdecki, Karolina Lalek, Paweł Siminiak
Instalacje elektryczne i teletechniczne: Arkadiusz Małachowski, Jacek Brycht, Karol Morgielski
Gazy medyczne: projekt i wykonawstwo Asmedica
Generalny wykonawca: Pagma-bud (I część), Climamedic (II część)
Dział realizacji zamówienia Inwestora ICZMP: Grzegorz Lewczuk, Emilia Szakiel, Tomasz Pietrasik
Powierzchnia I część + II część: 3 tys. mkw.
Koszt inwestycji: 32 mln wykonawstwo budowlane wraz z aparaturą medyczną i wyposażeniem:[MC3] blok operacyjny oraz poczekalnie
Funkcja: 11 indywidualnych sal porodowych z łazienkami oraz częścią odpoczynku, 6 sal operacyjnych, 3 sale neonatologiczne operacyjne, poczekalnia dla rodzin, gabinety zabiegowe, usg, śluzy pacjentek i personelu, zielone patio.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Partner Horizone Studio