×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

4 Design Days: Jak zaprojektować oryginalne krzesło?

  • Autor: Mariusz Golak
  • 28 sty 2019 11:34
4 Design Days: Jak zaprojektować oryginalne krzesło?
Uczestnicy dyskusji Krzesło nową ikoną designu na 4 Design Days, fot. PTWP

O roli krzesła w aranżacji wnętrz, poszukiwaniu inspiracji i procesie projektowym rozmawiali uczestnicy panelu „Krzesło nową ikoną designu”, który odbył się 25 stycznia br. podczas 4 Design Days w Katowicach.

REKLAMA

Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że krzesło należy do najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Zauważmy, że krzesło jest meblem, który towarzyszy nam w każdym pomieszczeniu – podkreślała Jadwiga Husarska-Sobina, projektantka, właścicielka pracowni Husarska. Wśród jego atutów wymieniali nie tylko różnorodność dostępnych form, ale też wielość obszarów zastosowania. W praktyce większość czasu spędzamy siedząc. Nieważne, czy jesteśmy w domu, w pracy, czy na przykład w samochodzie. I w każdym z tych miejsc znajduje zastosowanie krzesło lub fotel – dodawał Kamil Pienio, prezes firmy Claudie Design.

Co więcej, jak dowodziła Jadwiga Husarska-Sobina, krzesło – w zależności od formy i miejsca zastosowania – ma wpływ także na nasze zachowania i relacje z innymi ludźmi. Tym samym staje się czymś ważniejszym niż tylko elementem wyposażenia wnętrza.

Krzesło należy do najczęściej podrabianych mebli. Nic dziwnego, że podczas dyskusji wielokrotnie pojawiał się wątek inspiracji i kopiowania.

Nie jesteśmy w stanie uciec od pewnych schematów. Nie jest więc w 100% możliwe, żeby zaprojektować całkowicie inne krzesło. W tej sytuacji inspiracja staje się rzeczą normalną. Najważniejsze, żeby nie kopiować jeden do jednego, bo wtedy jest to po prostu kradzież – oceniał Kamil Pienio.

Podobnego zdania był Nikodem Szpunar, projektant, właściciel Szpunar Studio, który zaprojektował już kilkanaście krzeseł wdrożonych do produkcji. Żadne z moich krzeseł nie jest takie samo. Oczywiście, mówi się, że wszystko już było, ale drobne różnice sprawiają, że mamy do czynienia z naprawdę oryginalnym meblem. To jest trochę jak z muzyką – najbardziej nam się podoba to, co już kiedyś słyszeliśmy. Podobnie jest z meblami. Ale już zmiksowanie inspiracji pochodzących z dwóch różnych źródeł daje w efekcie coś zupełnie nowego.

O tym, że nie można uciec od inspiracji, była przekonana także Jadwiga Husarska-Sobina: Nigdy nie projektujemy nowego krzesła, projektujemy tylko jego nowe odsłony. To naturalne, że w projektach cytujemy pewne rozwiązania, które już się wcześniej pojawiły. Kluczem do wyjątkowości często staje się zastosowana technologia.

Rola technologii w procesie projektowym jest nie do przecenienia, co nieustannie podkreślali uczestnicy dyskusji. Technologia bywa inspiracją do powstawania nowych produktów – mówił Nikodem Szpunar. Jego zdaniem, przełomy technologiczne doprowadziły do powstania wielu kultowych mebli.

Przy okazji rozmówcy wskazali interesujący trend aranżacyjny, w którym krzesła odgrywają niepoślednią rolę. Otóż coraz częściej jest ono projektowane w kontekście innych mebli. Rzadko się zdarza, że krzesło występuje samo w aranżacji. Ono gra w pewnym otoczeniu wraz z innymi przedmiotami – mówił Nikodem Szpunar.

Na dowód Kamil Pienio przytoczył konkretny przykład, który został zrealizowany pod marką Claudie Design. Stworzyliśmy krzesło specjalnie na rynek holenderski. Klienci zażyczyli sobie, żeby na tylnej stronie oparcia znalazły się uchwyty identyczne, jak w użytych we wnętrzu szufladach. Obserwujemy ten trend od kilku lat i widać, że mocno się on rozwija.

Biorący udział w dyskusji projektanci nie kryli, że projektowanie krzeseł jest dla nich źródłem dużej przyjemności. Uwielbiam projektować krzesła. To mój ulubiony mebel. Dla mnie jest to super zabawa. Każdy element musi zostać pieczołowicie dopracowany, gdyż zawsze pozostaje widoczny – mówił Nikodem Szpunar. Wtórowała mu Jadwiga Husarska-Sobina: Zaprojektowałam ponad 80 różnych krzeseł i nie zdarzyło mi się, żeby jedno było podobne do drugiego. Co ważne, projekt krzesła to praca, którą można wykonać w zasadzie w pojedynkę, w przypadku bardziej skomplikowanych projektowych niezbędny jest zespół.

Z zupełnie innej perspektywy na proces projektowy patrzy producent mebli, co podkreślał Kamil Pienio: Projektowanie to tylko część pracy. Nie zapominajmy, że projekt należy jeszcze wdrożyć do produkcji. A to jest niekiedy bardzo skomplikowane.

W dyskusji „Krzesło nową ikoną designu” udział wzięli: Jadwiga Husarska-Sobina, projektantka i właścicielka pracowni Husarska, Kamil Pienio, prezes firmy Claudie Design oraz Nikodem Szpunar, projektant i właściciel Szpunar Studio.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie