REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

5 sposobów na poprawę akustyki w biurze

  • Autor: PropertyDesign.pl/EcoAcoustic
  • 27 gru 2021 09:30
5 sposobów na poprawę akustyki w biurze
Ścienne panele akustyczne z kolekcji Circle Line. Zestawiając ze sobą różne kolory i różnicując dystans poszczególnych elementów od ściany można uzyskać ciekawe, dynamiczne kompozycje. Fot. EcoAcoustic
5 sposobów na poprawę akustyki w biurze
5 sposobów na poprawę akustyki w biurze
5 sposobów na poprawę akustyki w biurze
5 sposobów na poprawę akustyki w biurze
5 sposobów na poprawę akustyki w biurze
5 sposobów na poprawę akustyki w biurze
5 sposobów na poprawę akustyki w biurze

W kontekście zdrowia i dobrego samopoczucia, korzystna akustyka jest niewątpliwie jednym z kluczowych elementów dobrze zaprojektowanej przestrzeni biurowej. Według statystyk, wydajność pracowników w hałaśliwym otoczeniu spada o niemal 65% w porównaniu do osób pracujących w cichych biurach. Zła akustyka przyczynia się do rozproszenia uwagi i niższej produktywności, a to z kolei powoduje podwyższenie poziomu stresu. Przewlekły stres narusza zaś prawidłowe działanie układu odpornościowego, co w dzisiejszych trudnych czasach wydaje się szczególnie niebezpieczne.

REKLAMA

– Podobnie jak niekończący się ciąg powiadomień z komunikatorów czy mediów społecznościowych, wybijające z rytmu pracy bodźce akustyczne sumują się w krótkim czasie – mówi Maciej Job, dyrektor handlowy krakowskiej firmy EcoAcoustic. – Według badań, odzyskanie pełnej koncentracji zajmuje człowiekowi prawie 30 minut – o ile w tym czasie uwaga znów nie zostanie rozproszona. Oznacza to, że wielu osobom przez cały dzień pracy nigdy nie uda się w pełni skoncentrować. Tworząc odpowiednie środowisko do głębokiego myślenia, kreatywności i produktywności można zauważalnie poprawić samopoczucie pracowników i uzyskać znacznie lepsze wyniki ich pracy.

Współczesnym standardem są otwarte przestrzenie biurowe w certyfikowanych budynkach. Z reguły są to piękne, funkcjonalne biura doskonale dopasowane do potrzeb pracowników, jednak z przyczyn konstrukcyjnych często występują w nich problemy związane z akustyką. Dźwięk odbija się od twardych powierzchni, takich jak masywne betonowe ściany i szklane przegrody, nawet jeśli podłogi wyłożone są miękkimi wykładzinami. Więc co można zrobić?

Panele akustyczne ścienne

Najprostszym sposobem na wyciszenie przestrzeni jest montaż paneli akustycznych bezpośrednio na ścianach. Ścienne panele pomogą skutecznie wytłumić niechciane dźwięki, a jednocześnie nadadzą przestrzeni niepowtarzalny charakter. Doskonałym przykładem są designerskie produkty EcoAcoustic, wykonane z włókien PET pozyskiwanych z przetworzonych plastikowych butelek po napojach. Produkty te dostępne są w bardzo wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza.

Panele podsufitowe

Gdy nie ma możliwości powieszenia paneli na ścianach, lub gdy chcemy pogłębić efekt wyciszenia uzyskany przez montaż paneli ściennych, z pomocą przychodzą akustyczne panele podsufitowe. Podwieszane na linkach elementy o ciekawym wzornictwie wytłumią dźwięk, pomogą optycznie wyznaczyć strefy funkcjonalne w biurze, a także zamaskują brzydkie instalacje HVAC. Same korzyści!

Panele wiszące i wolnostojące

Ta grupa produktów akustycznych obejmuje dźwiękochłonne przegrody, które można zlokalizować w dowolnym miejscu w przestrzeni biura. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wariant stojący, czy wiszący, podstawową korzyścią jest to, że panele te są dwustronne, dzięki czemu tłumią więcej dźwięków. Dodatkowo stanowią idealny element służący do wygradzania i wyznaczania stref w biurze.  – Każde biuro typu open space mieści stanowiska do pracy indywidualnej, stanowiska do pracy zespołowej, miejsca spotkań oraz strefy relaksu dla pracowników. Dobrze jest, gdy te strefy są od siebie oddzielone zarówno optycznie, jak i akustycznie – mówi Maciej Job. – Nasze wiszące i wolnostojące panele akustyczne pomagają w realizacji tej potrzeby. Ponadto, by zapewnić przepływ światła dziennego pomiędzy strefami, zaprojektowaliśmy serię paneli ażurowych – elementy te są lekkie, delikatne i nie przytłaczają wnętrza.

Panele biurkowe

Tam, gdzie zachodzi potrzeba wydzielenia indywidualnych stacji roboczych, najlepiej sprawdzą się panele biurkowe. Są to akustyczne ekrany, które dzięki swym dźwiękochłonnym właściwościom  tworzą wokół biurka wyciszony obszar, w którym można skupić się na pracy. Przy odpowiednim montażu można stanowisko pracy osłonić nawet od wizualnych bodźców rozpraszających uwagę. Ta wszechstronna przegroda biurowa została stworzona po to, by zaspokoić pracownikom potrzebę prywatności i koncentracji, bez konieczności poświęcania przestrzeni osobistej.

Boksy akustyczne

W pewnych okolicznościach znalezienie spokojnego miejsca w otwartym biurze może być dość trudne, zwłaszcza jeśli trzeba zadbać o poufność. Spotkania z klientami, wirtualne lub rzeczywiste, konferencje, praca zespołowa, a nawet prywatne rozmowy to czynności wymagające zapewnienia prywatności. Rozwiązaniem mogą być boksy akustyczne z serii Zone, mogące pomieścić od jednej do sześciu osób. Kabiny te zapewniają bardzo dobre środowisko dla poufnych rozmów i spotkań. Pozwalają również na pracę w skupieniu. Osoby korzystające z boksów nie słyszą dźwięków otoczenia, a prowadzone wewnątrz rozmowy nie przeszkadzają innym pracownikom. Boksy są mobilne, można je przestawiać tam, gdzie w danym momencie są najbardziej potrzebne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie