REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Aerofon klawiszowy i mruczący kamień - nowości w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 19 kwi 2018 12:18
fot. pixabay.com

Aerofon klawiszowy, mruczący kamień i wahadła magnetyczne - to nowe urządzenia, które będą mogli wypróbować odwiedzający Ogród Doświadczeń w Krakowie.

REKLAMA

Urządzony na ponad 6 ha parku Ogród Doświadczeń jest plenerowym oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie - w piątek rozpoczyna kolejny sezon działalności.

Jednym z nowych urządzeń jest aerofon czyli zestaw sześciu piszczałek o różnej długości, do których powietrze jest wtłaczane, gdy ktoś chodzi po umieszczonych na poziomie gruntu klawiszach. "Każda z piszczałek wydaje dźwięk o różnej wysokości, im krótsza tym wyższy dźwięk. Poza tym, że możemy pograć, możemy też zbliżyć dłoń i poczuć drganie powietrza w piszczałce" - mówił PAP kierownik Ogrodu Doświadczeń Rafał Sworst.

Tuż obok zwiedzający znajdą mruczący kamień - wkładając głowę do betonowej, sferycznej wnęki będzie można wypowiedzieć słowa lub wydać dźwięki i sprawdzić, jaki jest efekt. "Dźwięki odbijając się od wnętrza, nakładają się na siebie i wracają do naszych uszu wzmocnione szczególnie te o niskich częstotliwościach" - zdradza Sworst.

Do demonstracji, czym są prądy wirowe służy kolejne nowe urządzenie - cztery wahadła magnetyczne zawierające bardzo silne magnesy. Będą one poruszały się nad płytkami z różnych metali: miedzi, aluminium, mosiądzu i stali nierdzewnej. Ruch wahadeł będzie tłumiony w zależności od rodzaju płytki - najszybciej zatrzyma się ono w przypadku miedzi.

Ogród Doświadczeń jest otwarty dla zwiedzających od kwietnia do końca października. Został podzielony na kilka działów: optyka, akustyka, hydrostatyka, magnetyzm i największy - mechanika. W ogrodzie jest obecnie 70 urządzeń. Jest też "Geo-gródek" - 17 skał, których wspólną cechą jest obecność w architekturze Krakowa, "Zapachowo" - sensoryczny ogródek pełen kwiatów i ziół "Lem-birynt" - zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema.

Rocznie do Ogrodu Doświadczeń przychodzi ponad 90 tys. osób. W planach na najbliższe 2-3 lata jest rozbudowa ogrodu i stworzenie miejsca, w którym będzie można prowadzić warsztaty także zimą. W niewielkim kontenerowym obiekcie znajdą się m.in. naukowa siłownia, w której będzie można sprawdzić potencjał swojego organizmu oraz piaskownica, w której będzie można prowadzić eksperymenty.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie