×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Akustyka biura - co może pójść źle?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 lip 2019 15:24
  • Aktualizacja: 09 lip 2019 15:26
Akustyka biura - co może pójść źle?
Ecophon Solo, Biura Tasomix, Biskupice fot. mat. prasowe
Akustyka biura - co może pójść źle?
Akustyka biura - co może pójść źle?
Akustyka biura - co może pójść źle?
Akustyka biura - co może pójść źle?
Akustyka biura - co może pójść źle?
Akustyka biura - co może pójść źle?
Akustyka biura - co może pójść źle?
Akustyka biura - co może pójść źle?

Kolega obok opowiada o weekendzie. Inny, siedzący kilka rzędów biurek dalej, stara się rozmawiać cicho, ale i tak słyszysz każde słowo. Mimowolnie też poznajesz szczegóły dyskusji prowadzonej na kanapach obok, gdy przy biurku starasz się skupić na swoich codziennych zadaniach. Jeśli takie sytuacje zdarzają się tobie lub twoim klientom, to znak, że biuro obniża produktywność pracowników. Na etapie projektowania, wykonawstwa lub wdrożenia mógł zostać popełniony błąd - mówi Magda Szubert z Ecophon Saint-Gobain.

REKLAMA

Hałas w biurze wciąż kojarzy się z hałasem wentylacji, drukarek lub dzwoniących telefonów, podczas gdy obecnie użytkownicy biur narzekają głównie na hałas rozmów współpracowników. Odgłosy te mogą dobiegać z sąsiednich biurek, ale też z ciągów komunikacyjnych w biurze czy tzw. coffe pointów i znacząco wpływają na poczucie komfortu i produktywność pracowników.

86 minut – tyle traci pracownik każdego dnia

- W badaniu przeprowadzonym wśród 10 000 pracowników umysłowych w 14 krajach, 49 proc. ankietowanych osób stwierdziło, że biuro, w którym pracują, uniemożliwia koncentrację. Stwierdzono, że z powodu zakłóceń i odrywania od zadania pracownicy biurowi tracą każdego dnia aż 86 minut pracy. Z badań laboratoryjnych z kolei wiemy, że dźwięki dobiegające do nas mają bezwarunkowy dostęp do pamięci. Nawet jeśli nasza uwaga jest ukierunkowana na inne zadanie, dźwięki są rejestrowane i przetwarzane. To obniża poziom wykonania głównego zadania - mówi Magda Szubert z Ecophon Saint-Gobain.

Silny związek między poziomami dźwięku w biurze a deklarowaną produktywnością zauważono w badaniach prowadzonych przez firmę Leesman i obejmujących obecnie ponad 300 000 pracowników w różnych krajach, także w Polsce. Stwierdzono, że jest to kluczowy aspekt dla oceny biura jako produktywnego miejsca pracy.

Hałas rozmów a sposób wykończenia wnętrza

Obecnie firmy coraz częściej zwracają uwagę na akustykę biura. Stąd m.in. rosnąca popularność mobilnych budek telefonicznych, kanap-kapsuł, odchodzenie od wielkopowierzchniowych open space-ów na rzecz kilkunastoosobowych stref, aranżowanie pokoi cichej pracy, edukacja pracowników. Akustyka wnętrz to jednak złożone zagadnienie i do tej listy należy dodać jeszcze jeden kluczowy punkt. Jest nim sposób wykończenia wnętrza ,a konkretnie zachowanie równowagi między materiałami twardymi, które odbijają dźwięki a materiałami miękkimi, silnie dźwiękochłonnymi.

Jaki jest związek między sposobem wykończenia biur open space a zasięgiem hałasu i samopoczuciem pracowników, pokazało badanie opublikowane w Journal of Environmental Psychology. Na dwóch identycznych piętrach biurowca, gdzie pracowało ponad 150 osób, manipulowano jakością środowiska akustycznego – zmieniano sufit na wyglądający bardzo podobnie, ale mniej lub bardziej pochłaniający dźwięk, dodawano lub usuwano akustyczne panele ścienne. W rezultacie chłonność akustyczna wnętrza zmniejszała się lub zwiększała, a hałas rozmów prowadzonych przez pracowników miał większy lub mniejszy zasięg, co potwierdzono odpowiednimi pomiarami. Okazało się, że osoby które pracowały na piętrze bardziej „miękkim”, z lepszą akustyką i mniejszą propagacją hałasu, odczuwały znacząco mniej zakłóceń i były mniej zestresowane. Odnotowano:

30 proc. mniej ogólnych zakłóceń w pracy.
29 proc. mniej zakłóceń pochodzących z niewielkiej odległości
22 proc. mniej zakłóceń pochodzących z większej odległości
15 proc. niższy poziom stresu u pracowników.

W biurach open space, w których przeprowadzono to badanie, w mniej korzystnym dla pracowników scenariuszu sufit pochłaniał ok. 50 proc. fal dźwiękowych, które do niego docierały. W drugim scenariuszu, gdzie pracownicy zgłaszali mniej zakłóceń i byli mniej zestresowani, sufit pochłaniał ok. 90 proc. docierających do niego fal dźwiękowych. Tymczasem w popularnych ostatnio biurach w stylu industrialnych otwarte sufity żelbetowe pochłaniają jedynie ok. 2 proc. dźwięku. Cała reszta energii fali dźwiękowej odbija się od stropu żelbetowego, by ponownie odbić się np. od szklanej ściany, wrócić do stropu i tak wiele razy. Efektem tego jest większy hałas (większe ogólne poziomy dźwięku w dB) i jego duży zasięg – odgłosy rozmów docierają dalej i przeszkadzają większej liczbie osób. Bardzo trudno jest ten efekt zniwelować przy pomocy samego umeblowania czy nawet zachowania większych odległości między stanowiskami pracy czy poszczególnymi strefami.

Akustyczna check-lista

Planując nowe biuro warto sprawdzić, czy zapewniona będzie: odpowiednia liczba mniejszych sal spotkań, pokoi cichej pracy i budek telefonicznych; wystarczająca odległość między poszczególnymi biurkami ; odpowiednia chłonność akustyczna open space wraz z przylegającymi strefami komunikacji i spotkań ( w tym redukcja odbić dźwięku od sufitu i niektórych ścian); wystarczająca odległość między tradycyjnymi stanowiskami pracy a tzw coffe pointami i innymi strefami spotkań ; logiczna lokalizacja poszczególnych osób (jeśli miejsca są przypisane) i zespołów; stworzona wspólnie z pracownikami etykieta zachowań w open space i przejrzyste zasady korzystania z innych stref i pomieszczeń.

- Ludzie, pomieszczenie w którym pracują, jego sposób wykończenia i umeblowanie wzajemnie na siebie oddziałują, dlatego pominięcie któregokolwiek z punktów może z dużym prawdopodobieństwem oznaczać problemy z hałasem w i brakiem prywatności. Im bardziej organizacja jest nastawiona na uczenie się i interakcję pracowników, a przestrzeń jest otwarta, tym większą uwagę należy poświęcić akustyce wnętrz. Wbrew obiegowym opiniom hałas w biurze jest czymś innym niż harmider kawiarni. Do kawiarni idziemy z wyboru na określony czas, tymczasem w źle zaprojektowanym biurze hałas doświadczamy codziennie i często nie mamy od niego ucieczki - konkluduje Magda Szubert z Ecophon Saint-Gobain.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie