×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Anonimowi tricksterzy The Krasnals w Muzeum Gdańska

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 lut 2022 09:30
  • Aktualizacja: 09 lut 2022 09:37
Anonimowi tricksterzy The Krasnals w Muzeum Gdańska
Do 3 marca w Muzeum Gdańska będzie można oglądać obrazy anonimowej grupy The Krasnals. fot. mat. Muzeum Gdańska

Do 3 marca w Muzeum Gdańska będzie można oglądać obrazy anonimowej grupy The Krasnals.

REKLAMA

  • 11 lutego br. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku otwarta zostanie wystawa „Whielkie malarstwo – The Krasnals”.
  • Twórczość grupy anonimowych tricksterów to jedyny w swoim rodzaju artystyczny komentarz otaczającej nas rzeczywistości, w tym zjawisk kulturalno-społecznych.
  • Wystawa w Muzeum Gdańska potrwa do 3 marca. Od 11 marca do 3 kwietnia bieżącego roku będzie prezentowana w pełnym zakresie w warszawskim Centrum Praskim Koneser.

Grupa The Krasnals rozpoczęła swoją działalność w 2008 roku. Składa się z anonimowych członków, działających w znacznej mierze w przestrzeni wirtualnej, która jest dla nich głównym środkiem demokratyzacji sztuki. Wśród kilkudziesięciu wyselekcjonowanych prac na wystawie czasowej zaprezentowane zostaną te pochodzące z cyklów „Whielcy Polacy”, „Good Fellas” i „Piękno w Sztuce”. Na płótnach nie zabraknie też Gdańska i osób z nim związanych.

– „Krasnale” sprzeciwiają się komercjalizacji sztuki, podejmują polemikę z zasadami rządzącymi jej rynkiem oraz z rolą, którą nadaje on artyście. Prowokują, komentują utarte konwenanse świata sztuki i prowadzą świadomy dialog z aktualnymi wydarzeniami sceny polityczno-społecznej. W swojej twórczości niejednokrotnie nawiązywali do malarstwa Wilhelma Sasnala, którego malarstwo prześmiewczo określają „symbolicznym momentem zwrotnym, pewnym symbolicznym szczytem, przekroczeniem bariery, do której doszła formacja kierująca rynkiem sztuki w Polsce”. – mówi Marek Duchnowski, właściciel galerii sztuki ToTuart, organizator wystawy.

Ośmieszają autorytety?

Założycielem, przywódcą i głównym malarzem grupy jest Whielki Krasnal. Poza nim, tworzą w niej m.in. Krasnal Bansky, Krasnal Hałabała 1 i Hałabała 2 oraz malarze współpracujący: Malarz z Chin, Malarz z Odessy czy Malarz z Krupówek.

– Krasnale uznają autorytety, kpią jedynie, gdy tym autorytetom przewraca się w głowie od skali uznania czy popularności. I kiedy do rangi autorytetów zaczynają pretendować bezmózgowcy, koniunkturaliści, postacie groteskowe w swej manii wielkości. Ich bronią jest talent, ale też cecha obca wielu artystom, czyli poczucie humoru, ironia i dystans – tak działalność grupy charakteryzował krytyk teatralny, Jan Bończa Szabłowski, dodając – Dlatego też budzą kontrowersje. Nadęte sławy ich nienawidzą, (bo wyłączają im blask aureoli) często się ich obawiają, artyści z poczuciem humoru (nieliczni) traktują jak inteligentnych przyjaciół, którzy chronią przed wodą sodową. Nie bez przyczyny rozpoczęli działalność 1 kwietnia. A nazwa The Krasnals w świecie sztuki brzmi fonicznie ironicznie.

Buntownicze „Make Love Not Art”

Jednym z istotniejszych filarów działalności grupy są happeningi i performanse. Podczas Biennale Sztuki w Wenecji w 2011 r. zamknęli na kłódkę Pawilon Polonii, odsyłając odwiedzających na most przy Arsenale. Powieszony tam baner „Polka podnosząca meteoryt z papieża 21:37” był jedynym dziełem reprezentującym nasz kraj do czasu ponownego otwarcia pawilonu.

Potem większość akcji przebiegała pod hasłem „Make Love Not Art”. Podczas Biennale zaprezentowali także baner „Art is Expensive, Love is Pricelless” oraz parapawilon „Królestwa Krasnali” („The Kingdom of The Krasnals”) projektu Whielkiego Krasnala, wzorowanego na pracy „How it is” Mirosława Bałki.

W czerwcu tego samego roku grupa wzięła udział w Malta Festival Poznań, gdzie przygotowali happening w postaci alternatywnego otwarcia festiwalu. Podczas jego trwania, na murze Starej Gazowni rozwiesili 300 afiszy, tworząc akcję streetartową „ŚCIANA PŁACZU/ŚMIECHU”, wyrażającą sprzeciw wobec upolityczniania sztuki. Trzy dni po akcji plakaty zostały zamalowane szarą farbą. The Krasnals określili ten akt jako cenzurę wolności słowa.

Prace Krasnali w Gdańsku tylko do 3 marca

Współorganizatorem wystawy jest galeria sztuki ToTuart specjalizująca się w sztuce współczesnej i będąca największą galerią rzeźby w Polsce. W warszawskim showroomie, znajdującym się w zabytkowym Centrum Praskim Koneser, stworzyła wyjątkowe miejsce do prezentowania dzieł i organizacji wystaw.

Gdańską wystawę prac będzie można zobaczyć na II piętrze Ratusza Głównego Miasta od soboty, 12 lutego do czwartku, 3 marca 2022 roku z wyjątkiem wtorków. Następnie od 11 marca do 3 kwietnia bieżącego roku będzie prezentowana w pełnym zakresie w warszawskim Centrum Praskim Koneser.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie