REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Antykwariat w zabytkowej... aptece

  • Autor: krakow.pl
  • 05 lut 2018 10:39
Antykwariat w zabytkowej... aptece
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Antykwariat w zabytkowej... aptece
Antykwariat w zabytkowej... aptece
Antykwariat w zabytkowej... aptece

W pomieszczeniach zabytkowej „Apteki Pod Aniołem Stróżem” przy ul. Kościuszki 18 w Krakowie rozpoczął działalność antykwariat Abecadło. Lokal jest jedną z ostatnich historycznych aptek Krakowa o tak długiej tradycji miejsca, z zachowanym kompletem oryginalnych mebli.

REKLAMA

W lokalu zachowały się elementy zabytkowego wystroju i wyposażenia po „Aptece Pod Aniołem Stróżem”, działającej w tym miejscu nieprzerwanie od początku istnienia budynku, tj. od ok. 1890 roku. 

Na przełomie XIX i XX wieku, specjalnie na potrzeby apteki zostały zaprojektowane i wykonane meble fornirowane orzechem amerykańskim barwionym na mahoń oraz fornirem z rodziny drzew mahoniowych. Meble te to m.in. rzeźbione regały z szufladkami, lustrami, szafkami i zegarem czy lada z rzeźbionym frontem. Umeblowanie znajduje się zarówno w sali sprzedaży, jak i na zapleczu. 

Z uwagi na wartości artystyczne i historyczne, wyposażenie wnętrza zostało wpisane do rejestru zabytków ruchomych i podlega pełnej ochronie konserwatorskiej. „Apteka Pod Aniołem Stróżem” jest jedną z ostatnich historycznych aptek Krakowa o tak długiej tradycji miejsca, z zachowanym kompletem oryginalnych mebli. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie