Apple zaskarżył niewielki start-up za logo przypominające gruszkęPAP - 25-08-2020 09:37


Apple złożył w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych skargę przeciwko niewielkiemu start-upowi Prepear, bo ten w swoim logo umieścił symbol gruszki. Koncern zażądał od firmy zmiany znaku marki na inny.

Prepear to darmowa aplikacja dostępna na urządzenia iOS i Android, umożliwiająca użytkownikom zaplanowanie posiłków, stworzenie listy zakupów oraz wymienianie się przepisami. W styczniu 2017 r. firma złożyła wniosek w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (ang. United States Patent and Trademark Office) o zarejestrowanie symbolu gruszki jako logo przedsiębiorstwa.

"Otrzymaliśmy w tamtym czasie informację z urzędu patentowego, że proponowane przez nas logo nie narusza prawa do innego, już zarejestrowanego znaku towarowego" - wspomina dyrektor operacyjne Prepear, Russ Monson.

Okazało się jednak, że tuż przed sfinalizowaniem procedur, wykorzystaniu gruszki w logo Prepear sprzeciwił się koncern Apple, który uznał, że oznaczenie zbyt przypomina jego firmowe jabłko i zażądał, żeby firma usunęła owoc ze znaku symbolizującego markę.

Prepear zapowiedział, że będzie walczył z Apple o zachowanie znaku i udostępnił za pośrednictwem strony Change.org petycję sprzeciwiającą się działaniom koncernu. Dotychczas podpisało się pod nią kilkadziesiąt tysięcy osób.

"Przed atakiem na nas, Apple zaskarżył kilkanaście innych firm o to, że w swoich logach wykorzystywały grafiki przedstawiające owoce. Wielu z tych przedsiębiorców zgodziło się zrezygnować ze swoich znaków towarowych lub zmienić je, bo nie było ich stać na kosztowną walkę z ogromnym koncernem" - napisała na stronie ankiety firma.

Prepear sam podkreślił, że jest niewielką firmą zatrudniającą zaledwie pięć osób, a koszty wynajmu prawników oraz postępowania przeciwko Apple pochłonęły już tysiące dolarów i zmusiły ją do zwolnienia jednej osoby.(PAP)

jowi/ mam/