REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Archicom ma siedzibę w zaprojektowanym i zrealizowanym przez siebie biurowcu

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 04 cze 2020 11:44
Archicom ma siedzibę w zaprojektowanym i zrealizowanym przez siebie biurowcu
Grupa Archicom rozpoczyna pracę we wrocławskim biurowcu City One. Po 25 latach funkcjonowania w zabytkowej willi Pfluga, Archicom przeprowadził się do zaprojektowanego i zrealizowanego przez siebie biurowca, fot. mat. Archicom
Archicom ma siedzibę w zaprojektowanym i zrealizowanym przez siebie biurowcu
Archicom ma siedzibę w zaprojektowanym i zrealizowanym przez siebie biurowcu
Archicom ma siedzibę w zaprojektowanym i zrealizowanym przez siebie biurowcu

Grupa Archicom rozpoczyna pracę we wrocławskim biurowcu City One. Po 25 latach funkcjonowania w zabytkowej willi Pfluga, Archicom przeprowadził się do zaprojektowanego i zrealizowanego przez siebie biurowca. Ponad 3,3 tys. mkw. nowoczesnej, ekologicznej i przyjaznej do pracy przestrzeni zaaranżowanej zgodnie z filozofią work-life balance, odpowiada na potrzeby biznesu i oczekiwania pracowników.

REKLAMA

Projekt nowego biura Archicomu jest odpowiedzią na specyfikę złożonego procesu deweloperskiego. Wypracowany układ funkcjonalny wspiera organizację pracy firmy od kreowania produktu po obsługę klientów. Zastosowane rozwiązania projektowe mają zwiększać efektywność i komfort działań poszczególnych zespołów, a także zapewniać jeszcze wyższą jakość obsługi klientów oraz współpracy
z partnerami.

- Blisko 35 lat temu debiutowaliśmy na rynku jako małe biuro projektowe. Dzięki determinacji, dobremu pomysłowi na biznes i odrobinie szczęścia pokonaliśmy długą drogę. Jestem przekonana, że nowa siedziba będzie kolejnym elementem wspierającym dalszy rozwój Archicomu. Nie udałoby nam się tego wszystkiego osiągnąć, gdyby nie ludzie. Dlatego w nowym biurze mocno stawiamy na rozwiązania ułatwiające pracę w interdyscyplinarnych zespołach, tym samym wspierając budowanie kultury organizacyjnej opartej na wymianie wiedzy oraz budowaniu więzi i integracji pracowników. Dla mnie jako architekta projektowanie przestrzeni dla mojego zespołu było zarówno dużą przyjemnością, jak i wyzwaniem – podkreśla Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicom SA, architekt, współzałożycielka firmy.

Do prac nad nową koncepcją nowego biura SRDK Archicom Studio Śródka podeszło kreatywnie i jednocześnie bardzo metodologicznie. Pierwszym etapem były badania całej organizacji, seria warsztatów i wywiadów z pracownikami przeprowadzone przez ekspertów z firmy Workplace, studia projektowego specjalizującego się w analizie i projektowaniu środowisk pracy. Raport z badań zarysował całościowy obraz działalności firmy oraz wskazał szereg wyzwań, z którymi powinien zmierzyć się Archicom.

- Kształtowanie przestrzeni pracy dla architektów było dla nas jednym z ciekawszych wyzwań projektowo-badawczych. Od początku nasza współpraca z Archicomem była oparta na zaufaniu i wymianie wiedzy. Mieliśmy wspólny cel – zaprojektować wyjątkowe biuro, umożliwiające rozwój firmy i oddające jej tożsamość. W procesie badawczym wzięliśmy pod lupę trzy kluczowe obszary: funkcjonalność przestrzeni, specyfikę pracy i kulturę organizacyjną. Na bazie wniosków zaproponowaliśmy koncepcję przestrzenną, która łączy różnorodne potrzeby pracowników i ich projektowy charakter pracy. Nowy dom Archicomu to wspólny sukces, który umożliwił transformację kultury organizacyjnej i modelu pracy - opowiada Katarzyna Gajewska-Kulma, starszy architekt, zarządzająca działem strategii środowiska pracy w Workplace.

W City Forum projektanci postawili na otwarte i słoneczne przestrzenie wspierające pracę w zespołach projektowych. Dużą wagę w procesie aranżacji odegrała kompozycja poszczególnych elementów przestrzeni, elementy sztuki, a także starannie dobrane detale. - Wyklarowała nam się wizja nowego miejsca pracy dostosowana do charakteru działalności firmy i preferencji pracowników. Umiejscowienie poszczególnych działów na nowej powierzchni odzwierciedla proces deweloperski. Zaplanowaliśmy również przestrzenie co-workingowe, strefy networkingu, coffee pointy, zaplecza kuchenne połączone z miejscami spotkań, a także miejsca do cichej pracy. Do dyspozycji pracowników oddajemy aż 20 sal konferencyjnych, których nazwy są wybrane przez nich samych i nawiązują do filozofii i DNA Archicomu oraz zrealizowanych inwestycji – podkreśla Małgorzata Hendrich - Żugaj, architekt prowadzący odpowiedzialny za projekt biura.

Archicom w obrębie nowego biura zapewnił przestrzeń dla innowacji i popularyzacji nowych narzędzi. Zaplanowany dla pracowników Techkiosk będzie przestrzenią do prezentacji najnowszych rozwiązań wykorzystywanych w procesie projektowym oraz obsługi klientów. Poprzez nieustanne testowanie i dzielenie się wiedzą projektanci, inżynierowie i kreatywne obszary firmy będą dążyć do wyboru najlepiej dopasowanych do potrzeb klientów i biznesu rozwiązań. W ramach nowej przestrzeni biurowej Archicom zaplanował również przestrzenie wspierające pracę studia projektowego, takie jak wzorcownia oraz ploterownia.

Sam budynek poprzez zastosowanie wyselekcjonowanych rozwiązań materiałowych na dachu czy też na elewacji redukuje efekt „wyspy ciepła”, korzystnie wpływając na klimat w mieście i ograniczając emisję dwutlenku węgla, którego neutralizacja wymagałaby 80 tysięcy drzew. Dość nietypowym rozwiązaniem dla tej kategorii obiektów są otwierane okna, dzięki którym użytkownicy mogą korzystać z najbardziej naturalnej formy wentylacji.

Wewnątrz obiekt został uzbrojony w szereg mechanizmów pozwalających zredukować zużycie energii elektrycznej do niezbędnego minimum użytkowego. Systemy takie jak BMS, umożliwiające harmonogramowanie czasu pracy sieci elektrycznej czy też czujniki dwutlenku węgla, kontrolujące pracę wentylacji są tego świetnymi przykładami. Wszystko to w połączeniu z takimi detalami jak wykończenie wnętrz, materiałami niskoemisyjnymi czy też dbałość o niski poziom zużycia wody z wykorzystaniem aeratorów oraz zagwarantowanie przyjaznego środowiska pracy poprzez dostarczenie 30 proc. więcej świeżego powietrza powoduje, że użytkownik czuje się tu komfortowo. Jednocześnie generuje ogromne oszczędności mające wpływ na środowisko. Imponującym przykładem jest zastosowanie rozwiązań pozwalających zaoszczędzić przez 10 miesięcy taką ilość wody, która wypełniłaby basen olimpijski. Budynek na każdym kroku przypomina jak duży wpływ jako projektanci, wykonawcy i użytkownicy mamy na klimat.

(Współ)autorami strategii środowiska pracy, koncepcji funkcjonalnej i aranżacji biura jest studio Workplace, za projekt biurowca oraz przestrzeni biurowej odpowiada autorska pracownia projektowa SRDK Archicom Studio Śródka, a za realizację generalny wykonawca Grupy – Archicom Realizacja Inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie