2 stycznia 2019 roku Muzeum Susch w Szwajcarii zostało oficjalnie otwarte. Ufundowana przez Grażynę Kulczyk placówka została zaprojektowana przez szwajcarskich architektów Chaspera Schmidlina i Lukasa Voellmy'ego. Na wystawie stałej obejrzymy m.in. prace Moniki Sosnowskiej, Piotra Uklańskiego, Mirosława Bałki, Zofii Kulik, Pauliny Ołowskiej, Jarosława Kozłowskiego oraz Joanny Rajkowskiej.
Muzeum powstało w odrestaurowanym budynku XIX-wiecznego browaru, który znajduje się w małej alpejskiej miejscowości położonej w Dolinie Engadyny. Na 1500 mkw. obiektu znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pokoje rezydencyjne, bistro, biuro oraz biblioteka.
Jak prezentuje się architektura obiektu? Przede wszystkim nawiązuje dialog z historią i geologią - kiedyś budynek dawnego browaru został wykuty w skale, dziś dodatkowe pomieszczenia również wymagały ingerencji w skamieniałą naturę. W Muzeum mamy do czynienia ze względnie niskimi ścianami, na których pojawiają się idealnie wtopione w ciemną, kamienną płaszczyznę różnokolorowe kamienie rzeczne.
Stała kolekcja zawiera 11 prac zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. W Muzeum znajdziemy m.in. rzeźbę Magdaleny Abakanowicz, dla której Kulczyk musiała obniżyć piwnicę do poziomu rzeki, 14-metrową pracę Moniki Sosnowskiej, dzieło Piotra Uklańskiego "Naziści", czy też siedmiotonową rzeźbę Adriana Villara Rojasa.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Założyciel Medusagroup
Założyciel Medusagroup
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group