×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Aż 16 interaktywnych instalacji. W Młynach Rothera powstanie wystawa stała "Młyn-Maszyna"

  • Autor: PAP
  • 13 cze 2022 11:11
Aż 16 interaktywnych instalacji. W Młynach Rothera powstanie wystawa stała "Młyn-Maszyna"
fot. shutterstock

W zabytkowych Młynach Rothera w Bydgoszczy zaplanowano wystawę stałę "Młyn-Maszyna". 16 interaktywnych instalacji przeniesie widzów w świat mechanizmów zamieniających zboże w mąkę.

REKLAMA

  • W zabytkowych Młynach Rothera w Bydgoszczy, które przeszły rewitalizację, zorganizowana zostanie wystawa stała "Młyn-Maszyna".
  • Zainstalowanych zostanie 16 stanowisk interaktywnych.
  • Odwiedzający wystawę będę mogli wcielić się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młynów, architektów czy odkrywców.

"Wystawa +Młyn-Maszyna+ to opowieść osadzona w industrialnej poetyce, w której zanika granica między obserwatorem a instalacjami. To przestrzeń odczuwania emocji, przenosząca zwiedzających do rzeczywistości pełnej wielopoziomowych interakcji. Tutaj poczujemy i usłyszymy rytm bicia serca młyna" - powiedziała autorka wystawy Sylwia Mularczyk.

Wyposażenie zabytkowych młynów nie zachowało się, zostało jednak szczegółowo opisane w niemieckim piśmie branżowym w 1855 r. Materiał jest źródłem wiedzy o przeszłości budynku i mechanizmach, które w nim działały. To właśnie dawne rysunki stały się inspiracją przygotowania wystawy.

Zainstalowanych zostanie 16 stanowisk interaktywnych. Odwiedzający wystawę będę mogli wcielić się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młynów, architektów czy odkrywców.

Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i wykonanie wystawy "Młyn-maszyna". Po podpisaniu umowy, wykonawca będzie miał 11 miesięcy na realizację przedsięwzięcia. Otwarcie ekspozycji planowane jest w drugiej połowie 2023 r.

Kompleks Młynów Rothera na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej został wybudowany w połowie XIX w., a po rewitalizacji został oddany do użytku przed rokiem. Składa się m.in. z centralnie położonego młyna oraz spichrza mącznego i spichrza zbożowego. Na zewnątrz znajduje się taras z fontanną.

Obecnie trwa etap aranżacji i wyposażania wnętrz, które otwierane będą sukcesywnie. W formule tymczasowej odbywają się już w obiekcie pierwsze wydarzenia - wystawy, koncerty, warsztaty.

Otwarcie pierwszej części - spichrza zbożowego wraz z wystawą stałą "Węzły" - obędzie się we wrześniu. Ekspozycja będzie nawiązywać do historii miasta nierozerwalnie związanego z rzeką i Bydgoskim Węzłem Wodnym. W planach jest trzecia wystawa stała poświęcona funkcjonowaniu mózgu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie