×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Badacze opracowali biodegradowalne szkło

  • Autor: PAP
  • 23 mar 2023 10:58
Badacze opracowali biodegradowalne szkło
Biomolekularne szkło znajduje się w fazie laboratoryjnej i jeszcze czeka je długa droga do wielkoskalowej produkcji, fot. Unsplash

Chiński zespół badaczy opracował szkło zbudowane z aminokwasów i peptydów. Jest doskonale przezroczyste, wytrzymałe, można je przetwarzać i rozkłada się w naturze.

REKLAMA

  • Chiński zespół badaczy opracował szkło zbudowane z aminokwasów i peptydów.
  • Zbudowane z nich szkło ma praktycznie wszystkie pożądane właściwości - jest przezroczyste, odporne mechanicznie, giętkie i łatwe w obróbce.
  • Można je przy tym przetwarzać, a na łonie natury ulega rozkładowi.

Choć ostatnimi czasy mówi się wiele o zanieczyszczeniu środowiska plastikiem, ludzkość zaśmieca planetę także innym, powszechnie używanym materiałem - szkłem. Ono bowiem także nie podlega sprawnemu rozkładowi.

Stworzenie organicznego, biodegradowalnego szkła pozostawało dotąd szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ organiczne substancje słabo wytrzymują wysoką temperaturę i pod jej wpływem szybko się rozkładają.

Badacze z Chińskiej Akademii Nauk poradzili sobie z tymi problemami w ten sposób, że wykorzystali aminokwasy i peptydy (zbudowane z aminokwasów, podobne do białek cząsteczki).

Zbudowane z nich szkło ma praktycznie wszystkie pożądane właściwości - jest doskonale przezroczyste, odporne mechanicznie, giętkie i łatwe w obróbce. Można je przy tym przetwarzać, a na łonie natury ulega rozkładowi.

"Koncepcja biomolekularnego szkła innego od komercyjnie dostępnego szkła czy plastiku może stać się podstawą zielonej technologii dla sprzyjającej przyrodzie przyszłości" - mówi prof. YAN Xuehai, autor wynalazku opisanego w periodyku "Science Advances" ( https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.add8105).

Na butelki, szyby i inne przedmioty z bioszkła trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

"Biomolekularne szkło znajduje się w fazie laboratoryjnej i jeszcze czeka je długa droga do wielkoskalowej produkcji" - dodaje badacz.

W obliczu ekologicznej katastrofy związanej z zanieczyszczeniami, to z pewnością wyjątkowo potrzebny krok w dobrym kierunku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie