×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Baltona znów na Okęciu. Za nową odsłoną lotniskowych wnętrz stoi międzynarodowy zespół

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 07 gru 2018 14:43
Baltona znów na Okęciu. Za nową odsłoną lotniskowych wnętrz stoi międzynarodowy zespół
fot. mat. pras.
Baltona znów na Okęciu. Za nową odsłoną lotniskowych wnętrz stoi międzynarodowy zespół
Baltona znów na Okęciu. Za nową odsłoną lotniskowych wnętrz stoi międzynarodowy zespół

- Powrót na Okęcie to dla nas sprawa prestiżowa. Chcemy tu być, bo to najważniejsze lotnisko w Polsce, nasze okno na świat – powiedział podczas środowej konferencji prasowej prezes zarządu Baltony, Piotr Kazimierski. W spotkaniu wziął również udział Andrzej Grabowski, dyrektor operacyjny firmy Forbis Group, odpowiedzialnej za gruntowną przebudowę 14 lokali handlowych, przejętych w tym roku przez operatora sklepów duty free.

REKLAMA

Podczas konferencji prezes Kazimierski i Andrzej Grabowski zaprezentowali postęp przebiegu prac. Tym co ma zaskoczyć klientów sklepów na lotnisku jest wyjątkowo zaawansowana na skalę polskiego rynku multimedialność obiektów.

Skala inwestycji

Projekty lokali powstały we współpracy 36 projektantów z Londynu, Warszawy i Krakowa. – Szukaliśmy niestandardowych rozwiązań materiałowych i audiowizualnych, które pozwolą zaskoczyć i spełnią wszystkie wymogi bezpieczeństwa –  mówi Anna Strzałkowska, architekt Forbis Group, odpowiedzialna za adaptację projektów, które powstały w londyńskim biurze projektowym The Design Solution oraz projekty dwóch konceptów. 

Nad realizacją pracuje łącznie 140 pracowników budowlanych i branżystów.  – Zamontujemy w sumie 7 kilometrów listew LED, 40 kilometrów kabli, 76 metrów kwadratowych ekranów, o łącznej powierzchni 500 cali  – wyliczał na konferencji Andrzej Grabowski – Materiały pozyskujemy między innymi z Polski, Hiszpanii, Niemiec czy Ukrainy. Specjalnie dla nas Samsung pracuje nad zupełnie nowym rozwiązaniem pewnego problemu technicznego – dodaje przedstawiciel Forbis Group.  – Nie było to tylko proste „odświeżenie salonów”. Remonty przeszły systemy wentylacji czy kanalizacji. Nasz system przeciwpożarowy jest nowszy od tego działającego na całym lotnisku. Oczywiście nie działa on oddzielnie, co stworzyło potrzeby testów, żeby wszystko było kompatybilne.

Jak mówi Grabowski, największym wyzwaniem przy tej inwestycji jest sprawne przeprowadzenie skomplikowanego procesu wykonawczego, bez zakłócania normalnego funkcjonowania lotniska oraz spełnienie wyśrubowanych norm bezpieczeństwa. Przykładem tego jest olbrzymi ekran, który będzie multimedialną witryną największego ze sklepów Baltony „Main Store” – Warunki przeciwpożarowe wymagały zastosowania materiału niepalnego. Musiał być też przezroczysty. Oczywiste wydaje się szkło. Problemem jednak okazało się znalezienie odpowiedniego kleju niepalnego. Okazało się, że na rynku nie ma takiego, który spełniałby normy. Musieliśmy więc sięgnąć po inne rozwiązania. Użyliśmy kriolitu – tłumaczył dyrektor operacyjny Forbis Group. 

Wartość inwestycji wynosi ok 40 mln złotych. - Szybko, tanio i dobrze budować się nie da. Trzeba wybrać dwie z tych rzeczy. My zdecydowaliśmy się na szybkość i jakość. Kwota 40 mln zł zostanie nieco przekroczona, ale wiemy, że warto – podsumował prezes Kazimierski.

Innowacyjne rozwiązania multimedialne

Zgodnie ze światowymi trendami w branży retail, Baltona postawiła na multimedialność swoich sklepów, na niespotykaną dotąd w Polsce skalę. Cyfrowe ekrany znajdować się będą w witrynach, sufitach a nawet regałach. Będą one wyświetlały spersonalizowany kontent, dostosowany do okazji, pór roku, świat, a nawet pogody.  Zabieg ten ma na celu wyróżnienie się, przyciągnięcie klientów i zapewnienie im wyjątkowego doświadczenia zakupowego.

Linia czasu

Firma Forbis Group przejęła powierzchnie w lipcu tego roku. Z końcem sierpnia miało miejsce otwarcie dwóch pierwszych sklepów tymczasowych. Kolejne otwarcia miały miejsce w listopadzie. Największy ze sklepów przyjmie pierwszych klientów w  połowie stycznia. Ostatnie punkty usługowe zostaną otwarte wczesną wiosną. – Oficjalne otwarcie wszystkich sklepów powinno nastąpić przed Wielkanocą – zapowiedział Kazimierski.

Forbis Group współpracuje z marką Baltona niemal od samego początku swojego istnienia  – mówi Marcin Powierza, Członek Zarządu Forbis Group, który osobiście odpowiada również za nadzór nad prawidłowym przebiegiem inwestycji na lotnisku Chopina. – Wspólnie zrealizowaliśmy już dziesiątki salonów na terenie portów lotniczych w Polsce i za granicą. Niedawno ukończyliśmy prace na terenie estońskiego lotniska  -  Lennart Meri Tallinn Airport. Była to pierwsza inwestycja operatora na rynku krajów bałtyckich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie