×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Beksiński na wystawie w Tychach

  • Autor: PAP
  • 15 cze 2022 15:05
Beksiński na wystawie w Tychach
Wystawa "Beksiński na Śląsku" od piątku w Tychach, fot. archiwum

55 obrazów z dwóch głównych okresów twórczości Zdzisława Beksińskiego będzie można oglądać na wystawie w Tichauer Art Gallery w Tychach, która zostanie otwarta w piątek. Festiwal „Beksiński na Śląsku”, który potrwa do 25 września, obejmie też inne wydarzenia.

REKLAMA

- To jedna z większych czasowych wystaw malarstwa Beksińskiego - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Tychach kuratorka wystawy Dorota Szomko-Osękowska z Muzeum Historycznego w Sanoku, które dysponuje największą kolekcją prac artysty.

- Ta sztuka wzbudza ogromne emocje i coraz większe zainteresowanie, dociera do współczesnego człowieka. Mamy nadzieję, że tę wystawę zwiedzą nie tylko miłośnicy twórczości Beksińskiego, ale także osoby, które po raz pierwszy będą miały kontakt z jego wielowymiarową sztuką i będzie to dla nich impuls, który pozwoli im dalej ją zgłębiać - dodała.

W postindustrialnych przestrzeniach Tichauer Art Gallery będzie można od soboty oglądać 50 oryginalnych obrazów, które sam Zdzisław Beksiński uważał za najlepsze oraz 5 obrazów z prywatnej "kolekcji japońskiej", do niedawna traktowanych jako zaginione. Zakupili je na początku lat 90. kolekcjonerzy z Japonii w paryskiej galerii Piotra Dmochowskiego - marszanda Zdzisława Beksińskiego. Zostały sprzedane za milion dolarów i miały być pokazane w Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace, jednak słuch o nich zaginął na wiele lat, dopiero niedawno pojawiły się na rynku. "Te obrazy świetnie wpisują się w kontekst wystawy, bo akcentują moment przechodzenia z fantastycznego w ostatni okres twórczości Beksińskiego" - zaznaczyła kuratorka.

Obok głównej wystawy w Tichauer Art Gallery zagości też wystawa "Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition". Dzięki tej multimedialnej ekspozycji, wykorzystującej technologię VR, widzowie będą mogli wejść do świata artysty. Wybrane dzieła Zdzisława Beksińskiego zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D).

- Prezentacja multimedialna pozwala pokazać twórczość Beksińskiego od początku do końca, w połączeniu z muzyką, którą kochał i której słuchał, kiedy tworzył" - powiedziała Ewa Barycka z Fundacji Beksiński. "Uważam go za człowieka renesansu, bo miał olbrzymią wiedzę na temat muzyki, literatury, historii, filozofii. Rozmowa z nim to była uczta duchowa - wspominała podczas środowej konferencji w Tychach.

Wiceprezes Tichauer Anna Będkowska podkreśliła, że przestrzenie tyskiej galerii to świetne miejsce na prezentację twórczości Zdzisława Beksińskiego. - Poprzez obrazy ukazywał swój wewnętrzny świat, który był odzwierciedleniem tego, co w nas najgłębiej ukryte - strachu przed nieznanym, brakiem miłości, śmiercią. Dlatego jego dzieła, w głębszej swej wymowie, niemal zawsze stanowią metaforę egzystencji człowieka. Jednak przez całe życie szukał też piękna i nieustannie do niego dążył. I tego życzymy widzom: by na wystawie odnaleźli piękno - nieoczywiste i ukryte pod warstwą lęku przed śmiercią, przemijania i pustki - powiedziała.

Festiwalowi będą towarzyszyć również wydarzenia specjalne poświęcone twórczości i życiu artysty, m.in. pokazy filmów dokumentalnych o rodzinie Beksińskich i spotkania z ich twórcami, panele i dyskusje z gośćmi dotyczące wątków śląskich w życiu Beksińskich, a także wydarzenia poświęcone synowi artysty - znanemu dziennikarzowi Tomaszowi Beksińskiemu (1958-1999). Na zakończenie festiwalu, 24 września w katowickim Spodku odbędzie się wyjątkowy koncert "Świat Mistrza Beksińskiego". Jego uczestnicy usłyszą utwór współczesny "Sine Titulo", specjalnie skomponowany przez dyrygenta Szymona Sutora oraz "Requiem" Alfreda Schnittkego, ulubionego kompozytora Zdzisława Beksińskiego. W dniu koncertu będzie też można zobaczyć wystawę obrazów Zdzisława Beksińskiego, innych niż prezentowane w Tichauer Art Gallery.

Honorowy Patronat nad festiwalem "Beksiński na Śląsku" objął marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) był malarzem, rzeźbiarzem, fotografikiem i grafikiem komputerowym. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich artystów współczesnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie