Beza Projekt: Wykładziny z sieci rybackich? Czemu nie!PropertyDesign.pl - 05-03-2019 09:00


Unijny dokument zakazujący stosowania przedmiotów jednorazowego użytku powoli zostaje implementowany w życie. Co się zmieni? Jakie materiały pojawią się na rynku w zastępstwie za plastik? Czy czeka nas projektowa rewolucja? Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Beza Projekt podzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Według projektantki, w obliczu zmian być może będziemy zmuszeni przywrócić do łask materiały, które wcześniej były odrzucane ze względu na cenę. - Z pewnością zaobserwujemy pewnego rodzaju boom rozwiązań z udziałem tworzyw z recyclingu, jak np. wykładziny z sieci rybackich. Wszystkie te zmiany w skali długofalowej będą pozytywne. Na pewno na rewolucję czeka rynek opakowań - designerzy chętnie pomogą w tej kwestii! To właśnie opakowania generują najwięcej śmieci, ich przetwarzanie jest wciąż niedostateczne i tu potrzebne są radykalne rozwiązania i zmiana sposobu myślenia konsumenta. Mam nadzieję, że w naszych sklepach pojawią się również działy zero waste. Najlepiej jednak, aby były to całe sklepy, które oferują towary bez opakowań lub z opakowaniami w minimalnej formie - mówi Anna Łoskiewicz-Zakrzewska.

Co designerzy i architekci mogą zrobić, aby poprzez swoje działanie propagować ideę zrównoważonego rozwoju? Ekspertka ma jasną odpowiedź. - Design powinien wspierać odnawialne materiały i opowiadać w jaki sposób powstaje dany przedmiot i co to oznacza. Architekci powinni brać też pod uwagę balans miedzy kreacją, a ekonomią energetyczną w projektowanych przestrzeniach - mówi Łoskiewicz-Zakrzewska.

W styczniu 2018 została opublikowana strategia komisji europejskiej dotycząca sukcesywnego wycofywania jednorazowych plastikowych produktów z powszechnego użytku. Z założenia jest to strategia, która w uproszczeniu dotyczy jedynie jednorazowych plastikowych opakowań, produktów takich jak słomki do napojów, – z którymi głownie społecznie jest identyfikowana, jednak powinna być ona postrzegana i rozumiana w nieco szerszym kontekście oddziaływania.