×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Biophilic design, komfort akustyczny, jakość powietrza... Jakie powinno być biuro marzeń?

  • Autor: Ewelina Grodzicka, HB Reavis
  • 18 gru 2017 14:03
  • Aktualizacja: 18 gru 2017 14:01
Biophilic design, komfort akustyczny, jakość powietrza... Jakie powinno być biuro marzeń?
fot. unsplash

Przez wiele lat firmy deweloperskie ubiegały się o certyfikaty potwierdzające przyjazny dla środowiska naturalnego charakter ich budynków poprzez stosowanie rozwiązań, które pomagają oszczędzać energię i wodę, ograniczać emisję dwutlenku węgla i produkować mniej odpadów. Jednak nie uwzględniały one realnego, bezpośredniego wpływu budynków na zdrowie i samopoczucie oraz efektywność pracowników - podaje przewodnik stworzony specjalnie z myślą o firmach z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Jego autorami są: Cushman&Wakefield oraz Hays Poland we współpracy z HB Reavis i Bene.

REKLAMA

Podejście zmieniło się dopiero niedawno, dzięki certyfikacji WELL Building Standard, która – opierając się na zaawansowanych badaniach medycznych – bada wpływ czynników związanych z budynkiem i jego środowiskiem wewnętrznym na przebywających w nim ludzi. Tym samym, jest potwierdzeniem dla właścicieli i najemców, że dana przestrzeń sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Według analiz prowadzonych przez czołowe firmy doradcze, rotacja pracowników w polskich firmach osiągnęła w zeszłym roku najwyższy poziom w całej Unii Europejskiej. W czasach intensywnej rywalizacji przedsiębiorstw o pozyskanie i zatrzymanie największych talentów, takie dane mogą budzić niepokój. Wprawdzie nadal główną deklarowaną przyczyną odejścia jest chęć znalezienia lepszych warunków zatrudnienia oraz osobista potrzeba zmiany – jednak to nie wszystko. Zaskakująco wielu pracowników zwraca uwagę na uciążliwe warunki panujące w biurze – poziom hałasu, źle działającą klimatyzację, sztuczne oświetlenie, brak zieleni i miejsc do wypoczynku. Wiele osób twierdzi, że niski komfort pracy w biurze ogranicza ich efektywność, kreatywność i zdolność stawiania czoła nowym wyzwaniom. Wybierając zdrowe biura, pracodawcy zdecydowanie zwiększają swoje szanse na zbudowanie stabilnego i wartościowego zespołu.

Ocenę, czy dany budynek i biura w nim zlokalizowane są zdrowe, ułatwia system certyfikacji WELL, porównywany do tabel wartości odżywczych, znajdujących się na produktach spożywczych. Uwzględnia on łącznie sto czynników charakteryzujących dany budynek i jego wnętrze.

Jakość powietrza

Odpowiednia jakość powietrza zwiększa produktywność nawet o 8-11 proc. W budynku można o nią dbać m.in. poprzez wydajną wentylację, stałą kontrolę wilgotności i obecności mikrobów oraz zakaz palenia tytoniu w bliskiej odległości od budynku.

Dostęp do świeżej wody pitnej

Utrata już 2 proc. płynów skutkuje znacznym spadkiem koncentracji oraz ograniczeniem umiejętności zapamiętywania i zdolności rozwiązywania bardziej złożonych zadań. Testy jakości wody pitnej oraz zapewnienie jej w odpowiedniej ilości to najprostsze rozwiązanie.

Właściwe oświetlenie

Naturalne światło i odpowiedni krajobraz za oknem mogą sprawić, że koncentracja wzrasta nawet o 15 proc. W warunkach biurowych warto też zadbać o właściwe natężenie i barwę światła sztucznego.

Prawidłowe odżywianie

Złe nawyki żywieniowe mogą skutkować spadkiem produktywności nawet o dwie trzecie, dlatego warto postawić na promowanie w biurze zdrowego odżywiania.

Kondycja fizyczna i umysłowa

Osoby, które nie trenują ani ciała, ani umysłu są nawet o połowę mniej efektywne. Nie oznacza to, że co tydzień powinny biegać maraton, ale warto im zapewnić chociaż trochę ruchu. Schody w biurze? Czemu nie.

Komfort termiczny

Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w biurze równa się spadkowi efektywności o 4-6 proc. oraz sprzyja rozwojowi chorób. Nowoczesne systemy klimatyzacji i ogrzewania pozwalają na strefowe sterowanie temperaturą.

Ocenę, czy dany budynek i biura w nim zlokalizowane są zdrowe, ułatwia system certyfikacji WELL, porównywany do tabel wartości odżywczych, znajdujących się na produktach spożywczych. Uwzględnia on łącznie sto czynników charakteryzujących dany budynek i jego wnętrze.

Komfort akustyczny

Zbyt duży hałas zmniejsza produktywność nawet o 66 proc. Wprowadzenie pomieszczeń do pracy w skupieniu oraz różnego rodzaju stref ciszy z pewnością zostanie docenione przez pracowników.

Biophilic design

Warto wybierać budynki, w których architektura nawiązuje do natury, wykorzystując takie elementy jak zieleń, woda, materiały, formy i wzory znane z przyrody. Ich wpływ na dobre samopoczucie pracowników jest nieoceniony.

Przewodnik dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu opracowały firmy: C&W oraz Hays Poland we współpracy z HB Reavis i Bene.

W przewodniku znalazły się najlepsze znane praktyki rynkowe w zakresie przygotowywania i tworzenia nowych centrów usług, wyboru odpowiedniej lokalizacji, "employer-brandingu", retencji pracowników, a także aktualne trendy na rynku biurowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie