×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Biura serwisowane i coworki rosną w siłę

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 17 lip 2018 13:22
  • Aktualizacja: 17 lip 2018 13:21
Biura serwisowane i coworki rosną w siłę
fot. unsplash

Według międzynarodowej firmy doradczej Savills, średni udział elastycznych miejsc pracy w łącznym wolumenie transakcji najmu powierzchni biurowych w Europie w pierwszym kwartale wyniósł 7,5 proc., co oznacza niewielki wzrost w stosunku do 2017 roku (o 0,3 pkt. proc), ale stanowi aż blisko trzykrotnie więcej niż dwa lata wcześniej. Biura serwisowane i coworki oferowane w modelu biuro jako usługa (WaaS) mają być odpowiedzą na rosnącą potrzebę większej elastyczności w zabezpieczaniu przestrzeni do pracy.

REKLAMA

W minionych pięciu kwartałach (do 1 kw. 2018 r.) operatorzy elastycznej powierzchni biurowej wynajęli ponad 820 tys. mkw., z czego 26 proc. w Londynie, 15 proc. w Paryżu, 10 proc. w Berlinie, 6 proc. w Warszawie oraz 5 proc. w Hamburgu. W pierwszym kwartale 2018 roku największy udział tego typu powierzchni w łącznym wolumenie transakcji odnotowano w Birmingham – aż 23,7 proc. Znaczne wzrosty dotyczyły także Dublina (z 5,9 proc. w 2017 r. do 20,2 proc.) oraz Brukseli (z 4,9 proc. do 20,5 proc.).

- Zmiany społeczne i technologiczne spowodowały wzrost popularności modeli sprzedaży produktów, w których klient może na bieżąco elastycznie modyfikować zakres oferty z której chce skorzystać i gdzie jest ona dostępna praktycznie od zaraz. W branży IT nikogo już nie dziwi pojęcie oprogramowania jako usługi (z ang. software as a service). Podobne rozwiązanie stosują operatorzy powierzchni coworkingowych i biur serwisowanych, oferując możliwość wynajmu na krótki okres nawet pojedynczych biurek. Ogolnooświatowa moda na elastyczne miejsca pracy jest silnie odczuwalna również w Polsce – mówi Wioleta Wojtczak, dyrektor działu badań i analiz w Savills w Polsce.

W samej Warszawie na koniec pierwszego kwartału 2018 r. funkcjonowało blisko 110 lokalizacji, w których oferowano biuro jako usługę. W miastach regionalnych rozwój rynku elastycznych powierzchni biurowych również nabiera tempa, a operatorzy takich przestrzeni deklarują ekspansję o kolejne lokalizacje. Pomiędzy styczniem 2017 a marcem 2018 roku w miastach regionalnych w Polsce operatorzy WaaS wynajęli łącznie około 24 200 m kw.

W skali europejskiej największym operatorem elastycznych miejsc pracy jest firma WeWork, która w analizowanym czasie wynajęła prawie 295 000 m kw. elastycznej powierzchni biurowej, a na drugim miejscu z ok. 155 000 m kw. znalazła się IWG (Regus/Spaces). Średnia wielkość transakcji wyniosła ok. 3600 m kw., a 42 proc. zawartych umów dotyczyło powierzchni poniżej 2000 m kw., co świadczy o tym, że z tego rodzaju powierzchni często korzystają przedstawiciele wolnych zawodów, startupy i niewielkie firmy.

- W całym sektorze powierzchni biurowej w Europie obserwujemy rosnące zainteresowanie większą elastycznością, krótszymi umowami najmu i spersonalizowanymi usługami. Przewidujemy, że w najbliższej przyszłości operatorzy oferujący rozwiązania z zakresu Workspace as a Service (WaaS), czyli powierzchni biurowej jako usługi, będą nadal się rozwijać, zwłaszcza na rynkach, na których mają jeszcze niewielki udział w łącznym wolumenie najmu oraz gdzie funkcjonuje niewielu operatorów w porównaniu z Londynem, Paryżem czy Berlinem. Ponadto coraz więcej wynajmujących zacznie oferować część portfela posiadanej powierzchni na elastycznych warunkach wraz z dodatkowymi usługami i udogodnieniami - mówi Eri Mitsostergiou, dyrektor ds. badań rynków europejskich w Savills.

Do wzrostu popytu mogą przyczynić się także bardziej tradycyjne firmy oraz większe korporacje zatrudniające ponad 1000 osób. Elastyczne i krótsze umowy najmu są atrakcyjne dla tych podmiotów, zwłaszcza na etapie ekspansji. Według Savills, jest to segment rynku, którego potencjał będą chcieli wykorzystać operatorzy WaaS, aby zapewnić sobie odpowiedni wysoki wskaźnik wynajętej powierzchni i dochody z posiadanych aktywów. W tym celu będą oferowali powierzchnie zarówno do pracy indywidualnej, jak i zespołowej, aby wyjść naprzeciw różnym potrzebom i stylom pracy.

- Firmy szybko przekonują się do korzyści wynikających z korzystania z biur serwisowanych, których zaletami są nie tylko elastyczność, lecz także oferowane przez nie udogodnienia. Z tego względu przewidujemy dalszy wzrost popytu w przyszłym roku, do czego przyczynią się kolejne transakcje zawierane przez operatorów biur serwisowanych, w szczególności w miastach charakteryzujących się niższą podażą elastycznej powierzchni biurowej - mówi Cal Lee, dyrektor Workthere, platformy internetowej stworzonej przez Savills, która na wybranych rynkach Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji pomaga przedsiębiorcom w poszukiwaniu dostępnej na wynajem przestrzeni coworkingowej i biur serwisowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie