Biuro pokazowe w Business Garden. To projekt In DesignPropertydesign.pl - 13-07-2017 11:15


Zmiany pokoleniowe, rozwój technologiczny, dążenie do innowacyjności – to tylko niektóre z wyzwań jakie stoją obecnie przed firmami. Elastyczność w reagowaniu oraz otwartość na zachodzące przemiany przesądzają o sukcesach firmy. To oczywiste. Jednak coraz częściej do głosu dochodzą także takie niuanse jak stymulowanie kreatywności, komunikacji i mobilności pracowników.

W naturalny sposób wymusza to zmiany w stylach adaptacji przestrzeni biurowych, które jak się obecnie uważa, mogą odgrywać istotną rolę w kształtowaniu i wspieraniu twórczej atmosfery pracy.

W jaki sposób stworzyć przestrzeń, która będzie odpowiedzią na współczesne potrzeby? Próbę zmierzenia się z tym wyzwaniem podjęli architekci z pracowni In Design w czasie projektowania biura pokazowego w kompleksie Business Garden. Poprzez wykorzystanie najnowszych trendów, stworzyli modelową przestrzeń, która służy komunikacji, zadaniowemu podejściu do pracy i bardziej spłaszczonej strukturze firmy.

Głównym założeniem było zaprojektowanie zróżnicowanych funkcjonalnie oraz adaptatywnych przestrzeni. W rezultacie, powierzchnia piętra została podzielona na strefy pracy indywidualnej, strefy spotkań oraz strefy regeneracji i integracji. Obszary przeplatają się, tworząc biuro odpowiadające odmiennym typom aktywności i potrzebom pracowników. 

- Ten model aranżacji znany jest pod nazwą Activity Based Workplace. Pracownicy, zamiast wykonywać zadania głównie przy biurkach lub w salach konferencyjnych, mają do wyboru miejsca spotkań ad hoc, przestrzenie pracy cichej, budki telefoniczne, przestrzenie pracy projektowej. Sami decydują gdzie chcą pracować i gdzie najlepiej będą mogli wykonać zadanie - tłumaczy Agata Mróz, socjolog z pracowni architektonicznej In Design.

Zgodnie z ideą przewodnią, w ramach strefy pracy indywidualnej w biurze pokazowym zaprojektowano zarówno przestrzenie, w których panuje cisza i skupienie, jak i miejsca do pracy zespołowej. Mamy tu do wyboru dużą salę konferencyjną dedykowaną zaplanowanym spotkaniom o bardziej formalnym charakterze oraz liczne miejsca spotkań i współpracy nieformalnej – w formie stołów projektowych lub małych sal do spotkań ad hoc wyposażonych w łatwe do aranżacji meble.

Ciekawym elementem wnętrza zaproponowanym przez architektów jest tzw. amfiteatr z siedziskami wznoszącymi się półkoliście ku górze. Miejsce to może być wykorzystywanie do wszelkiego rodzaju zgromadzeń bardziej lub mniej oficjalnych. Może służyć jako arena do okazjonalnych wystąpień, imprez firmowych, a także spotkań projektowych i codziennych dyskusji z udziałem pracowników. 

- Warto podkreślić, że nieodpowiednio zaaranżowana strefa spotkań skutkująca niską efektywnością wykorzystania tych przestrzeni, jest jednym z problemów z jakim borykają się stare biura. Potwierdzają to wyniki badań In Design przeprowadzone w biurach przed zmianą aranżacji. Ponadto, nasze badania wskazują, że problemem jest niewystarczająca ilość przestrzeni do małych spotkań do pięciu osób, a to właśnie ten typ spotkań dominuje – wyjaśnia Agata Mróz.

Oprócz zaplecza wspierającego pracę, równie dużo uwagi poświęcono we wnętrzu przestrzeni do odpoczynku, tj. strefie chill out i kuchni. Miejsca te pozwalają na chwilę wytchnienia z kubkiem kawy w ręku, ale nie tylko. Zacieśniają także więzi społeczne, a dodatkowo sprzyjają nieformalnej wymianie informacji.

Efekt wizualny i klimat przestrzeni biurowej showroomu Business Garden buduje design i wyposażenie technologiczne. Surowy, industrialny wystrój wnętrz, wzmocniony przez betonowe elementy konstrukcyjne oraz odsłonięte sufity, przełamany został pastelowymi kolorami i miękkimi fakturami obić mebli biurowych. Nadają one przestrzeni domowe ciepło. Te nowoczesne, wysoce ergonomiczne elementy umeblowania i wyposażenia sprzyjają kreatywności, tak jak zróżnicowany układ funkcjonalny powierzchni wspiera mobilność i komunikację pracowników.