×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Biurowe trendy w stolicy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 24 maj 2018 10:20
  • Aktualizacja: 24 maj 2018 10:21
fot. pixabay.com

Warszawski rynek powierzchni biurowych na koniec I kwartału 2018 r. zanotował imponujący wynik i tym samym potwierdził, że popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe wciąż jest na wysokim poziomie. Trend ten utrzymuje się nadal w II kwartale.

REKLAMA

Eksperci z BNP Paribas Real Estate Poland zwracają uwagę na to, że największe zainteresowanie najmem nowej powierzchni pochodziło z sektora profesjonalnych usług dla biznesu, spośród których najbardziej aktywny jest segment operatorów serwisowanych powierzchni biurowych i przestrzeni coworkingowych. Stała ekspansja powierzchni tego typu jest odpowiedzią na wyraźną potrzebę elastyczności artykułowaną przez najemców oraz wpisuje się w zaobserwowane na rynku pracy trendy. Biura serwisowane i „współdzielone” otwierają się zarówno w starszych budynkach, gdzie łatwiej o dostępność powierzchni, jak również w najnowszych i najbardziej nowoczesnych obiektach, w których stanowią one ważny element kształtowania wizerunku lokalizacji. Drugim wartym uwagi sektorem kreującym popyt na stołecznym rynku biurowym są firmy zajmujące się produkcją i dostarczaniem usług IT, które w I kw. odpowiadały za wynajem 19 proc. powierzchni netto.

Sektor biur serwisowanych i współdzielonych pozostaje silnym katalizatorem popytu również w początkowym okresie drugiego kwartału. Spaces i WeWork to kolejni międzynarodowi operatorzy tego typu powierzchni biurowej, którzy już niedługo zadebiutują na rynku warszawskim. Potwierdza się obserwacja, że tzw. coworking to doskonała odpowiedź na obecnie zachodzącą ewolucję w stylu pracy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia poszukującego swojej drogi zawodowej i jednocześnie oczekującego przyjaznego środowiska pracy w dogodnej lokalizacji. Zarówno Spaces, jak i WeWork wybrali najnowsze lokalizacje biurowe w stolicy (Centrum Marszałkowska i CEDET), cieszące się dużą renomą ze względu na ich wysoką jakość i prestiżowe usytuowanie w centrum miasta, przy głównych szlakach śródmiejskich zapewniających szeroką ofertę handlowo-usługową i doskonałą dostępność komunikacją publiczną.

Zmiany w podejściu do sposobu i organizacji pracy zachodzą również w firmach, które decydują sie na wynajem tradycyjnych powierzchni biurowych.

- Postępująca ewolucja stylu pracy tworzy swego rodzaju presję: zmieniają się i rosną oczekiwania co do tego, co ma zaoferować powierzchnia biurowa. By na nie odpowiedzieć, nie wystarczy udostępnienie kolorowych, ale powierzchownych rozwiązań, lecz konieczne jest sięgnięcie głębiej i modyfikacja DNA biur oparta na wnikliwej analizie tego, co dzieje się z organizacjami oraz jak zmieniają się wykonywane zadania. Tylko wówczas ludzie będą się dobrze czuli w swoim środowisku pracy - mówi Karolina Dudek, Workplace Strategy Manager, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

W centralnym obszarze biznesu powstają nowe inwestycje biurowe, dostarczając tym samym kolejne tysiące metrów kwadratowych atrakcyjnej powierzchni biurowej. Może się to przełożyć na wzrost ilości pustostanów w starszych nieruchomościach. Jednocześnie coraz mniejsza dostępność gruntów w CBD wymusza łączenie wielu funkcji tak jak ma to miejsce przy inwestycji Browarów Warszawskich.

- Biorąc pod lupę strukturę wiekową istniejących zasobów biurowych, przewidujemy, że wzmocni się trend zmiany przeznaczenia starszych budynków z funkcji biurowej na inne użyteczności komercyjne, bądź nawet wyburzania starych naniesień i zmiany sposobu zagospodarowania lokalizacji. Połowa istniejącej powierzchni biurowej mieści się w budynkach, które są na rynku od ponad 10 lat, a ponad 1/3 obecnej powierzchni ma już ponad 15 lat - mówi Patrycja Dzikowska, dyrektor działu Analiz i Badań Rynkowych, Europa Środkowo-Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland.

Obecna dobra koniunktura gospodarcza, zwłaszcza w sektorze budowlano-montażowym, przekłada się bezpośrednio na rynek powierzchni biurowych. Niedobory pracowników w branży budowlanej, rosnące wynagrodzenia, ceny materiałów budowlanych oraz prac konstrukcyjnych powodują odczuwalny wzrost stawek efektywnych za powierzchnie biurowe.

- Z jednej strony koszty wyposażenia powierzchni znacznie wzrosły, a z drugiej wydłużył się czas prac wykończeniowych. Skutkuje to wywieraniem coraz silniejszej presji czasowo-kosztowej na najemców, a to stoi w konflikcie z wysokimi oczekiwaniami ich pracowników w zakresie komfortu środowiska pracy - zauważa Małgorzata Fibakiewicz, dyrektor działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Pomimo coraz większych wyzwań, jakie stawiają najemcy i rynek, sektor nowoczesnych powierzchni biurowych w Warszawie ma się doskonale i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja w dalszej części 2018 roku miała się zmienić. Wysoki poziom popytu w I kwartale br. miał bezpośrednie przełożenie na spadek wskaźnika powierzchni niewynajętej, który zmalał do około 11 proc. na koniec I kwartału. Duże zainteresowanie ze strony najemców miało wpływ na wyniki rynkowe oraz pracę naszego działu, który w pierwszych trzech miesiącach br. odnotował 7 proc. udział w rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie