×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Blisko 270 mln zł dla firm w ramach programu "Design dla przedsiębiorców"

  • Autor: PAP
  • 29 lis 2021 15:22
Blisko 270 mln zł dla firm w ramach programu "Design dla przedsiębiorców"
Blisko 270 mln zł dla firm w ramach programu "Design dla przedsiębiorców", fot. shutterstock

W ramach programu "Design dla przedsiębiorców” Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała dofinansowanie 515 podmiotom. Do firm trafiło niemal 270 mln zł z funduszy UE - poinformowała w poniedziałek PARP.

REKLAMA

Jak przekazała w poniedziałkowej informacji Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), w ramach programu "Design dla przedsiębiorców", dofinansowanie otrzymały firmy tworzące innowacyjne projekty wzornicze, m.in. takie, które stawiają na zaspokojenie potrzeb osób z ograniczeniami funkcjonalnymi.

"Przyznaliśmy dofinansowanie aż 515 podmiotom. Suma środków przekazanych przedsiębiorcom to niemal 270 mln zł" - wskazał, cytowany w poniedziałkowej informacji, p.o. prezesa PARP Mikołaj Różycki. Zaznaczył, że polskie wzornictwo prężnie się rozwija i "proponuje przełomowe pomysły, często na skalę międzynarodową".

Wzornictwo w Polsce zaczęło się rozwijać na przełomie XIX i XX wieku, na skutek ogólnoświatowego zainteresowania sztuką użytkową. Polacy wyrażali przynależność narodową m.in. poprzez design i wzornictwo. Stanisław Ignacy Witkiewicz - polski malarz, pisarz i krytyk - był inicjatorem i popularyzatorem stylu zakopiańskiego, który do teraz jest jednym z polskich symboli - zwrócił uwagę PARP.

Obecnie, jedną z najstarszych instytucji zajmujących się wzornictwem przemysłowym w Europie jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego (IWP). "Jest jedyną w kraju instytucją o statusie jednostki naukowej zajmującą się systemowo wzornictwem i prowadzącą działalność na rzecz poprawy (poprzez stosowanie wzornictwa) innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw" - zaznaczono.

Dodano, że twórcy najciekawszych projektów w ramach programu "Design dla przedsiębiorców otrzymali dofinansowane z unijnego Programu Inteligentny Rozwój.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie