REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Brytyjscy naukowcy stworzyli elastyczne ekrany dotykowe

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2017 12:41
Brytyjscy naukowcy stworzyli elastyczne ekrany dotykowe
fot. pixabay.com

Naukowcy z University of Sussex w południowej części Wielkiej Brytanii opracowali tani, elastyczny ekran dotykowy odporny na pękanie, który może zastąpić dotychczas stosowane elementy ze szkła i tlenku indowo-cynowego.

REKLAMA

Obecnie stosowane w telefonach komórkowych wyświetlacze ciekłokrystaliczne są wykonane z delikatnego i kosztownego tlenku indowo-cynowego chronionego warstwą ciężkiego, kruchego szkła. Opracowany przez naukowców z brytyjskiego University of Sussex wyświetlacz z grafenu i siatki srebrnych nanowłókien jest wydajniejszy, a przy tym tańszy w produkcji i bardziej elastyczny.

Badacze odkryli, że możliwe jest zawieszenie cząsteczek grafenu na powierzchni wody, a następnie zebranie ich za pomocą stempla i umiejscowienie w dowolnym układzie na siatce srebrnych nanowłókien. W wyniku tego procesu przewodnictwo elektryczności srebra wzrasta nawet 10 tys. razy.

Zdaniem naukowców proces może zostać łatwo zastosowany do masowej produkcji maszynowej, która pozwoliłaby na wprowadzenie do sprzedaży elastycznych, bardziej czułych na dotyk ekranów zużywających mniej energii. Podobnie jak obecnie stosowane wyświetlacze, również wynalazek brytyjskich badaczy wymagałby warstwy ochronnej, jednak mogłaby ona zostać wykonana z lżejszego, odpornego na pękanie materiału, np. szkła akrylowego.

Na czele zespołu odpowiedzialnego za opracowanie grafenowo-srebrnego wyświetlacza stał dr Matthe Large z University of Sussex. Wyniki prac badawczych zostały opublikowane w czasopiśmie American Chemical Society "Langmuir".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie