×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Case study: Bartosz Trzop opowiada o projektowaniu wnętrz siedziby Żabka Polska

  • Autor: PropertyDesign.pl/AS
  • 24 sty 2022 14:30
Case study: Bartosz Trzop opowiada o projektowaniu wnętrz siedziby Żabka Polska
Biuro Żabka Polska w Poznaniu, proj. Trzop Architekci, fot. Szymon Polański
Case study: Bartosz Trzop opowiada o projektowaniu wnętrz siedziby Żabka Polska
Case study: Bartosz Trzop opowiada o projektowaniu wnętrz siedziby Żabka Polska
Case study: Bartosz Trzop opowiada o projektowaniu wnętrz siedziby Żabka Polska
Case study: Bartosz Trzop opowiada o projektowaniu wnętrz siedziby Żabka Polska
Case study: Bartosz Trzop opowiada o projektowaniu wnętrz siedziby Żabka Polska
Case study: Bartosz Trzop opowiada o projektowaniu wnętrz siedziby Żabka Polska

Bartosz Trzop, założyciel i prezes zarządu autorskiej pracowni architektonicznej Trzop Architekci, opowiada o projektowaniu wnętrz siedziby Żabka Polska w Poznaniu - biura, którego wnętrza wyraźnie nawiązują do brandingu marki, jednocześnie oferując komfortowe środowisko do pracy i integracji w dobrej atmosferze.

REKLAMA

  • Siedziba Żabka Polska znajduje się w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu. 
  • Trzop Architekci stworzyli projekt wnętrz, które nawiązują kolorystyką i zastosowanymi rozwiązaniami do brandingu i działalności firmy. 
  • W wyborze lokalizacji siedziby, jak również projekcie jej wnętrz zwracano uwagę na aspekt ekologiczny. 

W lutym 2020 roku Żabka Polska wprowadziła się do siedziby w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu. Finał realizacji projektu zbiegł się z początkiem pandemii koronawirusa w Europie, przez co nowiutkie biuro przez dłuższy czas stało puste.

- Potem zostaliśmy poproszeni o opracowanie zmian w związku z bezpieczeństwem pracowników przy powrocie do biura – relacjonuje Bartosz Trzop, założyciel i prezes zarządu autorskiej pracowni architektonicznej Trzop Architekci, odpowiedzialnej za projekt wnętrz. Jak zaznacza architekt, zmiany polegały głównie na wprowadzeniu środków bezpieczeństwa i dystansie społecznym. 

Bardzo "Żabkowe" biuro

Estetyka wnętrz biurowych nawiązuje ściśle do brandingu firmy Żabka. W projekcie dominuje zieleń, flagowy kolor Żabki, w różnych formach i postaciach – od zielonych tapicerek mebli biurowych, po pomalowane na zielono elementy instalacji.

– Mamy specjalnie zaprojektowane oprawy oświetleniowe jak i starannie wyselekcjonowane meble, szczególnie w strefach reprezentacyjnych i wspólnych. Lampy w strefie komunikacji mają specjalny kształt ściętej łodyżki w zielonym kolorze. Na ten sam „żabkowy” kolor pomalowano również instalację na otwartych sufitach w ciągach komunikacyjnych. Miejsca spotkań ozdobiono tapetami z motywem nenufarów i różnych gatunków żab – wylicza Bartosz Trzop. – Design ma tutaj na celu przede wszystkim wzbudzać pozytywne emocje u odbiorcy i powodować uśmiech na twarzy. Nie może być inaczej, w końcu jest to też element logotypu Żabki – dodaje z uśmiechem architekt.

W projekcie znalazły się również specyficzne dla działalności firmy przestrzenie współpracy, takie jak chociażby sklepy pokazowe, a w całym biurze znaleźć można rozwiązania zaczerpnięte bezpośrednio ze sklepów Żabka (coffe pointy wzorowane na punktach kawowych ze sklepów to jeden z przykładów).

– Głównym założeniem do pomysłu przy projekcie biura Żabki było znalezienie leitmotif’ów oddających wartości i charakter organizacji z jednoczesnym przeniesieniem istniejących już rozwiązań ze sklepów i zaadaptowaniem ich do nowej funkcji biurowej – wyjaśnia Bartosz Trzop.

Biuro z widokiem na miasto

Architekci zadbali nie tylko o uchwycenie charakteru i tożsamości marki w projekcie wnętrz, ale także o komfort jej pracowników. Do ich dyspozycji są bogato wyposażone w potrzebne sprzęty salki spotkań oraz open space'y ze strefami coworkingowymi wyposażonymi w miękkie meble i wysokie stoły. Nie zabrakło również specjalnych pokoi umożliwiających pracę w ciszy oraz budek telefonicznych pozwalających na swobodne prowadzenie rozmów.

Pracownicy mogą korzystać także z tarasu na dachu, z pięknych widokiem na Stary Browar i Stare Miasto w Poznaniu oraz znajdującej się na ostatnim piętrze kantyny. - Dużą satysfakcję sprawiło nam zaprojektowanie kantyny dla pracowników na ostatnim piętrze - podkreśla Bartosz Trzop.

- Jest to fantastyczne miejsce, którego dotąd brakowało w firmie, a gdzie pracownicy mogą się integrować i w świetnych warunkach spożywać wspólnie posiłki. Jednocześnie przestrzeń może być wykorzystywana na mniej formalne spotkania w zespołach lub z klientami co jest jeszcze bardziej istotne w okresie po pandemii - zauważa autor projektu wnętrz.

Z naciskiem na zrównoważony rozwój

Żabka, jako firma podjęła w ostatnich dwóch latach szereg inicjatyw ekologicznych. Wśród nich wymienić można chociażby uruchomienie sklepu całkowicie zasilanego zieloną energią czy decyzja o eliminacji zbędnego jednorazowego plastiku czy zamontowany w centrum Poznania we współpracy ze startupami Oxygen City i Airly, miejski filtr powietrza. Jak zauważa Bartosz Trzop, kwestie ESG towarzyszyły również wyborowi i projektowi siedziby biura.

- Sam wybór miejsca na nowe biuro budynku w kompleksie Nowy Rynek firmy Skanska był podyktowany w znacznej mierze właśnie ekologią i zrównoważonym rozwojem. Sam budynek ma już sam w sobie mnóstwo rozwiązań ekologicznych i posiada certyfikat LEED – mówi architekt. - Jednym z dodatkowych zielonych rozwiązań zaproponowanych przez nas były wykładziny firmy Interface, które w znacznej mierze wytwarzane są z materiałów pochodzących z recyklingu a przy ich produkcji nie ma emisji CO2 – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie