×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Centrum stomatologiczne jak Green Caffè Nero

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 21 mar 2022 10:40
Centrum stomatologiczne jak Green Caffè Nero
Biurowy kompleks z centrum stomatologicznym à la kawiarnia, fot. mat. pras.
Centrum stomatologiczne jak Green Caffè Nero
Centrum stomatologiczne jak Green Caffè Nero
Centrum stomatologiczne jak Green Caffè Nero
Centrum stomatologiczne jak Green Caffè Nero
Centrum stomatologiczne jak Green Caffè Nero
Centrum stomatologiczne jak Green Caffè Nero
Centrum stomatologiczne jak Green Caffè Nero
Centrum stomatologiczne jak Green Caffè Nero

W Krakowie, w kompleksie Quattro Business Park, powstało nietypowe centrum dentystyczne. Pełno w nim roślin oczyszczających powietrze, a także książek, które służą m.in. do biblioterapii pacjentów. W tym ostatnim pomaga też klimat miejsca, bardziej przypominający kawiarnię niż dentystę. To pierwsze tego typu centrum Medicover Stomatologia w Krakowie.

REKLAMA

Od ponad roku w całej Polsce Medicover Stomatologia otwiera centra dentystyczne w nowym i autorskim koncepcie – tzw. „Rytuale Uśmiechu”. Ma on za zadanie zmienić postrzeganie dentysty, a także pokazać pacjentom, że można leczyć się w miejscu, które nie budzi lęku i nie wywołuje stresu.

Teraz ten unikalny na rynku format dociera także do stolicy Małopolski. W kompleksie Quattro Business Park przy al. Bora-Komorowskiego zadebiutowało właśnie pierwsze w Krakowie centrum dentystyczne tego typu. Ma ono powierzchnię 310 m kw. i można w nim znaleźć 6 gabinetów.

– Centra otwierane w „Rytuale Uśmiechu” to miejsca, w których pacjent może liczyć nie tylko na kompleksowe leczenie, holistyczne podejście czy nowy standard opieki, ale przede wszystkim ma szansę przełamać swój strach przed wizytą u dentysty, spowodowany np. traumą stomatologiczną z dzieciństwa, silnym stresem, a nawet dentofobią, czyli panicznym lękiem przed leczeniem – mówi Wioletta Januszczyk, dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia.

– Każde z naszych nowych centrów – także to w Krakowie – zostało tak zaprojektowane, aby nie budzić w pacjencie negatywnych skojarzeń, a wręcz przeciwnie – tworzyć pozytywne doświadczenia i wspomnienia z wizyty. Sięgamy przy tym po wiedzę psychologów, ale i po doświadczenie architektów, tworząc miejsca odstresowujące i przełamujące stereotypy – dodaje.

Klimat jak w kawiarni

Jak tego dokonano w Krakowie? Przede wszystkim stworzenie wnętrza powierzono architektom z pracowni Piotrowscy Design, tej samej, która stoi za modnymi warszawskimi kawiarniami Green Caffè Nero. Był to celowy zabieg. Medicover dosłownie 1:1 przeniósł klimat znany z tego typu przestrzeni do dentysty.

Tradycyjne krzesła zastąpiono w poczekalni wygodnymi fotelami nawiązującymi do modnego ostatnio stylu vintage. W centralnym punkcie ustawiono natomiast tzw. common table, co jest również rozwiązaniem znanym z kawiarni.

Ten charakter podkreślono także biblioteczką z kilkuset pozycjami książkowymi, które odratowane zostały z likwidowanych zbiorów m.in. bibliotek, a także stoiskiem kawowym, w którym pacjent może zabawić się w baristę i samodzielnie zaparzyć kawę.

To jednak nie koniec elementów, które są zaskakujące jak na wnętrze medyczne. W poczekalni pojawiły się także specjalne rośliny, których celem jest oczyszczanie powietrza m.in. ze smogu. Gatunki zostały tak dobrane, aby spełniać jak najlepiej tę funkcję.

Medicover zadbał także o zmysły. Kolory wnętrza dobrano tak, aby nie budziły skojarzeń z przychodnią czy szpitalem. Celowo także w poczekalni przytłumiono światło, żeby nie drażniło oczu. Powodującą napięcie ciszę zastąpiono natomiast specjalną jazzową playlistą, a charakterystyczny dentystyczny zapach – aromaterapią.

– Przestrzeń, która powstała ma konkretny, terapeutyczny cel. Zależy nam na tym, aby pacjent przed wizytą mógł się zrelaksować, rozproszyć swoje myśli, miał zapewniony komfort emocjonalny – mówi Wioletta Januszczyk.

– Dlatego też z poczekalni usunęliśmy wszystko, co przez lata kojarzyło się negatywnie z dentystą – od rażącego, zimnego światła i zapachu chemikaliów, po niewygodne meble. To bardzo empatyczne podejście do pacjenta, zwłaszcza do jego potrzeb, które na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie