×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Choinkę we Wrocławiu rozświetliła energia z odnawialnych źródeł

  • Autor: PAP
  • 20 gru 2017 09:12
Choinkę we Wrocławiu rozświetliła energia z odnawialnych źródeł
fot. unsplash

Przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu rozbłysła we wtorek choinka, na której lampki są zasilanie z odnawialnych źródeł energii. To element edukacyjnej kampanii m.in. dotyczącej walki ze smogiem w mieście oraz troski o tereny zielone i popularyzujące ruch na powietrzu.

REKLAMA

Wiceminister środowiska i główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości jest zdeterminowany, by walczyć ze zjawiskiem smogu w miastach, powiększać tereny zielone oraz korzystać z odnawialnych źródeł energii.

"Rząd kładzie nacisk na czyste powietrze, czyste środowisko, czystą wodę. Inicjatyw w tej kwestii jest kilka. Około miliarda złotych Fundusz Ochrony Środowiska dopłaci do wymiany pieców. Są też lokalne inicjatywy, także dla Dolnego Śląska podpisałem pozytywną opinię i w Lądku Zdroje powstanie geotermia, co ma olbrzymie znaczenie, ponieważ to miejscowość uzdrowiskowa" - mówił Jędrysek. Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak przypomniał, że ramach walki ze smogiem w regionie zostanie wydanych w najbliższych latach 50 mln zł na wymianę pieców.

Dodał, że dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu mieszkańcy regionu mogą wymieniać piece węglowe m.in. na: kotły gazowe, elektryczne oraz instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła i kolektory słoneczne. Z programu skorzystało już 19 dolnośląskich samorządów.

"Takie działanie poprawiające jakość powietrza i środowiska jest niezwykle ważne. Podobnie jak edukacja i uświadamianie, że czyste powietrze i środowisko to kluczowa kwestia dla jakości życia" - powiedział Hreniak.

Przed urzędem zapalono "Antysmogową choinkę", w której lampki rozświetliła energia pozyskana z roweru. Po wojewodzie Hreniaku i ministrze Jędrysku każdy mógł spróbować swoich sił na ustawionych przez urzędem rowerach. Przy choince został zainstalowany specjalny miernik, który na bieżąco na ekranie wyświetlał ilość "wykręconej" zielonej energii.

Organizatorzy przygotowali nagrody dla rowerzystów: żywe choinki, odblaski rowerowe i ładowarki solarne.

Jak podali organizatorzy, akcja ma na celu promocję zdrowego stylu życia: ruch to zdrowie, a rower może być dobrą alternatywą dla samochodów, które są źródłem komunikacyjnego smogu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie