×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ciekawy okres w historii pobrzeża Bałtyku. Z wiosek rybackich w nadmorskie kurorty

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2018 16:41
  • Aktualizacja: 06 lip 2018 16:44
fot. Fotolia

Rekonstrukcję domu rybaka z lat 20. i 30. XX w. będzie można oglądać w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu. Wystawa przedstawia ciekawy okres w historii pobrzeża Bałtyku, w którym uwidocznił się proces zmiany wiosek rybackich w nadmorskie kurorty.

REKLAMA

Wystawa "Dom rybaka. Rekonstrukcja stanu z lat 20. i 30. XX wieku" przedstawia ciekawy okres w historii pobrzeża Bałtyku, w którym uwidocznił się proces zmiany wiosek rybackich w nadmorskie kurorty.

Ekspozycję tworzą m.in. meble pochodzące rybackich domów, fotografie przedstawiające je z zewnątrz, a także sprzęty i urządzenia wykorzystywane przez rybaków w ich pracy - powiedziała w piątek PAP Iwona Karwowska z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jak dodała, zdecydowana większość eksponatów to wyposażenie domostw, dzięki któremu można sobie lepiej wyobrazić jak wyglądał dom rybaka na początku ubiegłego wieku.

W drugiej połowie XIX w. nad Bałtyk coraz liczniej przyjeżdżali letnicy, którzy mieszkali w wynajmowanych od rybaków izbach. Napływ letników do w pewien sposób izolowanych wiosek rybackich wymuszał na mieszkańcach dostosowanie się do potrzeb kuracjuszy i nowoczesności. Modernizowano i rozbudowywano stare domy, które na tym terenie w większości wzorowane były na dolnosaksońskiej architekturze mieszkalnej, gdzie pod jednym dużym dachem znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, gospodarcze i inwentarskie.

Nowe domy budowane z cegły nawiązywały do miejskiego stylu. Odwzorowywano go także we wnętrzach mieszkalnych kupując do nich szafy, kredensy, wyściełane kanapy, sofy i krzesła. Kuchnie wyposażano w pochodzące z fabryk sprzęty, narzędzia i naczynia. Rezygnowano z tradycyjnych, zazwyczaj pokrytych malaturą mebli: krzeseł i foteli o siedziskach z dartych korzeni sosny, wyplatanych w misterne wzory, czy skrzyń i szaf żywnościowych.

Lata 20. i 30. ubiegłego wieku były czasem, gdy nowe wzory i miejska estetyka współistniały z dawnymi elementami wyposażenia wnętrz, ale coraz częściej odchodziły od tradycyjnych wzorców na rzecz indywidualnych pomysłów.

Wystawa Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie prezentowana będzie w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu do połowy października br.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie