×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ciepło w aranżacji wnętrz - recepta na przytulne i przyjazne wnętrze

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 21 gru 2018 09:34
Ciepło w aranżacji wnętrz - recepta na przytulne i przyjazne wnętrze
fot. mat. prasowe

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i nawet najwięksi fani nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz mają ochotę zaszyć się w fotelu przy choince. To właśnie świąteczne dekoracje kreują niezwykle przytulny i ciepły klimat, który utożsamiamy z poczuciem komfortu

REKLAMA

Archetypem ciepła we wnętrzu jest drewno. Budzi wrażenie obcowania z naturą. Wyjątkowo przytulną atmosferę tworzą produkty odwzorowujące fakturę drzew rodzimych gatunków, w szczególności takich jak dąb, jesion, wiąz oraz sosna. Kluczowe jest jednak jasne, ciepłe wybarwienie – począwszy od słomkowego i złocistego, aż po nasycone, ciemniejsze odcienie miodowe, karmelowe i jasnego brązu.

Renesans tekstyliów

– Tekstylia przeżywają swój renesans – komentuje Agnieszka Frąckowiak, PR Manager z firmy Pfleiderer. Coraz częściej stają się nie tylko uzupełnieniem aranżacji, ale centralnym punktem wystroju – od ręcznie uplecionych dywanów czy kilimów, po miękkie tapicerki, przez pledy i dekoracyjne poduszki, a nawet owcze skóry. Pfleiderer zachęca do wykorzystania inspiracji tekstylnych również w projektowaniu wyposażenia wnętrz i mebli. Spotykamy się coraz częściej z odważnymi projektami, gdzie dekory tekstylne występują nawet na blatach kuchennych. Wybór wzorów w ofercie producenta jest bardzo szeroki – to m.in. surowe tkaniny lniane, płótno, jodełka (np. Suit Jasnoszary), a także wełniana pepitka. Warto również zwrócić uwagę na interesujący dekor łączący usłojenie drewna z teksturą tkaniny: Texwood, dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. – W tym przypadku, świat inspiracji jest nieograniczony. Płytę o dekorze odwzorowującym tkany materiał można wykorzystać w różnego rodzaju zabudowach lub jako akcent w meblach modułowych. To ciekawy pomysł np. na wezgłowie łóżka, jeżeli nie chcemy, ze względów estetycznch bądź praktycznych, aby było ono tapicerowane – podpowiada Grzegorz Woźniak, Trener Produktowy Pfleiderer.

Od ziemi po niebo – jakie kolory nas ocieplą?

W klimatycznym wnętrzu istotna jest odpowiednia paleta barw. Najlepiej sprawdzą się m.in. ciepła pudrowa biel, ale także wszelkiego rodzaju barwy ziemi – od piaskowego beżu przez odcienie zieleni, aż po oranż i naturalną terakotę. Przytulności nada także niezwykle modna musztardowa żółć. Odcienie, które są w stanie stworzyć nastrój ciepła występują także w palecie niebieskiego – to np. turkus czy bardziej słoneczny, nasycony błękit.

Warto wspomnieć także o powierzchniach, których intuicyjnie nie łączymy z ciepłem, jeśli nie zostaną odpowiednio zastosowane. Do takich materiałów, idealnych do wykorzystania np. jako wykończenie blatów, należą niektóre rodzaje kamienia, np. chropowaty piaskowiec, a także ceramika. Pierwsze skrzypce grają tutaj kolory, jak np. beż lub rudawe zabarwienie cegły, ale także odpowiednia struktura. W przytulnym wnętrzu doskonale sprawdzą się faktury matowe i ziarniste.

Kropka nad „i”

Przy tak dobranych komponentach, nie możemy również zapomnieć o właściwym oświetleniu. Kluczowa jest temperatura barwowa światła, a także umiejętne łączenie jego źródeł. Obecnie megatrendem w kreowaniu nastrojowych wnętrz jest także naturalna roślinność, a dekory, które bazują na odcieniu zieleni butelkowej stały się prawdziwym przebojem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie