REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Cisza w pracy na wagę złota

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 maj 2018 09:35
Cisza w pracy na wagę złota
Treehouse aranżacja Bejot fot. mat. prasowe
Cisza w pracy na wagę złota
Cisza w pracy na wagę złota
Cisza w pracy na wagę złota
Cisza w pracy na wagę złota
Cisza w pracy na wagę złota
Cisza w pracy na wagę złota

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem - ta stara maksyma ma swoje zastosowanie również w przypadku pracy biurowej. Jednym z głównych czynników powodujących spadek koncentracji pracowników jest bowiem hałas panujący w biurze. Przez niego boli głowa, nie możemy się skupić i w rezultacie jesteśmy mniej efektywni. Czy możemy nad nim zapanować? Oczywiście!

REKLAMA

Ludzki zmysł słuchu przystosowany jest do rozproszonych dźwięków występujących w naturze, jak śpiew ptaków, szum deszczu czy wiatru. Dziś otaczają nas głównie dźwięki telefonów komórkowych, a to, co szumi nam nad uchem, to wentylator lub klimatyzacja. Dodatkowo zamknęliśmy się z całym tym hałasem w czterech ścianach, i spędzamy w nich znaczną część każdego dnia. A warto wiedzieć, że dźwięk wewnątrz pomieszczeń rozchodzi się zupełnie inaczej, niż na wolnej przestrzeni. W biurze odbija się od ścian i okien, tworząc nieprzyjemny dla ucha szum, który powoduje rozdrażnienie, spadek koncentracji, jak również bóle głowy.

Współczesne biuro jest dynamiczne

Wygląd naszych miejsc pracy znacząco zmienił się na przestrzeni lat. Współczesne biura projektowane są tak, aby w łatwy i szybki sposób można było zmodyfikować ich aranżację, dostosowując ją do zmieniających się potrzeb firmy. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się również na pracę w pomieszczeniach typu open space. Wszystko to ma na celu ułatwić komunikację między pracownikami oraz pobudzić ich kreatywność. Dynamika biura niesie jednak ze sobą również niedogodności, bowiem w otwartej przestrzeni pracownicy narażeni są na większy hałas. Rozmowy telefoniczne czy odgłosy urządzeń biurowych skumulowane w jednym miejscu to poważny problem, który zagraża efektywnej pracy. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór mebli oraz systemów akustycznych, które pomogą okiełznać dźwięki w biurze. I tak firma Bejot poświęciła wiele lat na badania poprawy akustyki w biurach, współpracując z uznanymi ośrodkami badawczymi, tj. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W efekcie tej współpracy powstała kolekcja nowoczesnych mebli biurowych i paneli akustycznych, skutecznie niwelujących echo.

Cisza na dużej przestrzeni

Wbrew pozorom, aby poprawić akustykę w biurze nie chodzi o to, aby całkowicie wytłumić hałas, lecz by wyciszyć niepożądane dźwięki. Do tego celu sprawdzi się zaprojektowana przez Bejot kolekcja Selva, w której znajdują się ekrany wolnostojące, podwieszane panele sufitowe oraz panele naścienne. Selva to kompletny system pozwalający na kształtowanie akustyki w pomieszczeniu, posiadający najlepszą z możliwych klas pochłaniania dźwięku - klasę A. Trzy rodzaje kształtów paneli - kwadratowy, prostokątny i okrągły, dostępne w kilku rozmiarach, pozwalają wygodnie zagospodarować każdą przestrzeń. System sprawdzi się, np. w biurach call center, pozwalając odseparować pracowników i obniżyć hałas związany z rozmowami telefonicznymi

W ofercie Bejot znajdziemy również systemy, które zdają egzamin, kiedy pracownicy potrzebują cichego pomieszczenia, wyizolowanego od biurowego zgiełku. Cave to modułowy system mebli, które możemy aranżować według własnych potrzeb. Z zestawionych ze sobą modułów (prosty oraz narożny) stworzymy zaokrągloną w kształcie "jaskinię", w której pracownicy mogą się integrować, omawiać strategie czy prowadzić rozmowy biznesowe.

Projektantem Cave jest Dymitr Malcew, polski architekt z multidyscyplinarnym i międzynarodowym doświadczeniem, którego podejście oparte jest na tworzeniu doświadczeń poprzez projekt i zacieranie granic pomiędzy miejscem pracy a domem. Cave dzięki odpowiednio dobranym komponentom, kształtom i tkaninom zapewnia doskonałą akustykę. Takie same efekty osiągniemy również dzięki kolekcji Quadra. Bryła Quadry tworzy miejsce gdzie możemy się schronić przed zgiełkiem biura, porozmawiać w ciszy, czy skupić nad zadaniem. Jej budowa powoduje zmniejszenie przenikania fal akustycznych przez ściankę i zwiększenie skuteczności ich ekranowania. Dzięki temu Quadra ma wysokie właściwości akustyczne, wyraźnie odczuwalne dla użytkownika. W kolekcji znajduje się również akustycznie pasywna budka telefoniczna Quadra Phonebox, wypełniona wewnątrz bawełnianą strukturą włóknistą, stworzona do biur typu open space czy innych przestrzeni publicznych przepełnionych gwarem. Quada Phonebox zapewnia możliwość pełnej koncentracji podczas ważnej rozmowy telefonicznej, nawet jeśli wokół panuje hałas. Z kolei Quadra Sha, to rozszerzenie doskonale znanej już kolekcji. Jej lekka i mobilna konstrukcja umożliwia szybkie przearanżowanie przestrzeni i wstawienie mebla wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. Dedykowana jest do średnich i dużych biur. Quadra SHA występuje w trzech wersjach stelaży: na płozie, na nogach drewnianych oraz na kółkach.

Design ma znaczenie

Systemy akustyczne poprawiają jakość pracy, jednak mogą również wpływać na poprawę samopoczucia wśród pracowników. Bardzo duży wpływ ma na to wygląd mebli biurowych. Dlatego Bejot w swojej ofercie posiada kolekcje, które pozwolą zaaranżować biuro w ciekawy, designerski sposób. Przykładem jest system Beachhouse, którego siedzisko kształtem nawiązuje do kosza plażowego. Taka forma mebla wprowadza pozytywną atmosferę lata do wnętrza. Wspólne miejsce siedzenia pozwala na swobodą rozmowę, ale również omówienie ważnych pomysłów związanych z pracą. Dzięki temu, że widzimy do kogo mówimy i nie słyszymy w tym czasie innych osób – nasz pomysł prezentowany jest swobodnie i konkretnie. Osadzony na kółkach Beachhouse można łatwo przestawić w inne miejsce, dopasowując go do aktualnych potrzeb pracowników. Mebel dostępny jest w trzech rodzajach wykończenia: obity włókniną akustyczną i tkaniną, wykonany z desek sosnowych lub dębowych.

Z kolei Treehouse, który kształtem przypomina mały domek, wprowadzi do biura element przytulności i zabawy. Istotnymi cechami siedziska są modułowość oraz mobilność. Zainstalowane kółka sprawiają, że mebel pomimo swojej wielkości z łatwością można przemieszczać. Treehouse został zaprojektowany z myślą o współpracy biurowej. W zależności od potrzeb oferuje nam wiele rozwiązań, może być łączony ze sobą na improwizowanych spotkaniach tworząc atmosferę pracy w grupie lub stać oddzielnie, by zapewnić użytkownikowi poczucie prywatności ułatwiającej skupienie. Z powodzeniem może też występować w roli efektownej przegrody oddzielającej wielkie przestrzenie użyteczności publicznej. Mebel dostępny jest z opcją stolika lub trzema pufami, środkowe siedzisko posiada skórzane uchwyty ułatwiające wyciągnięcie pufy. Mimo dużych rozmiarów Treehouse można łatwo transportować. Demontaż górnej części mebla ułatwia przenoszenie przez drzwi, a kółka u podstawy eliminują konieczność podnoszenia całej konstrukcji.

Zapewnienie dobrego środowiska dźwiękowego w biurze nie jest trudne, jednakże aby móc je stworzyć, potrzebne są odpowiednie systemy, które pozwolą okiełznać hałas. Z pewnością przełoży się to na zadowolenie pracowników i poprawę ich jakości pracy. To z kolei ma niebagatelne znaczenie dla działania całej firmy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie