Co Pan na to, Sir? Oto klimatyczna restauracja w LondyniePropertyDesign.pl / Arkadiusz Kaczanowski, Agnieszka Dworańczyk - 06-12-2016 10:10


New Wing, odnowione skrzydło londyńskiego centrum sztuki i kultury Somerset House, stało się siedzibą Pennethorne Cafe Bar. Lokal nazwano tak na cześć Sir Jamesa Pennethorne'a, cenionego XIX-wiecznego architekta, który stworzył tę część Somerset House.

Studio architektoniczne SHH, odpowiedzialne za branding miejsca i aranżację jego wnętrz, wykonało świetną pracę, w której nie brakuje odniesień do historii Sir Jamesa i czasów w których żył.

- Wystój wnętrza można określić jako bardzo nastrojowy, mroczny i pełen przepychu. To odwołanie do estetyki początkowych lat XIX wieku, jednak wyraźnie wymieszane z nowoczesnymi akcentami - opowiada Georgia Stevenson, główny projektant obiektu z ramienia SHH. - Atmosferę miejsca budują charakterystyczne atramentowe ściany, postarzane lustra, wyblakłe dywany, ciemne drewniane meble, nastrojowe oświetlenie. Przede wszystkim jednak, duża liczba włączonych do projektu zabawnych elementów, nawiązujących do postaci Sir Jamesa Pennethorne'a - dodaje.

Wydłużoną przestrzeń głównej części lokalu dzieli w połowie ściana. W pierwszej strefie, na wprost wejścia, mieści się „Stół szefa kuchni". Pełni on zarówno funkcję lady, na której serwuje się i prezentuje dania w ciągu dnia, jak i długiego, wspólnego bufetu na którym podaje się drinki w nocy. Blat wykonano z biało-niebieskiego marmuru wysokiej jakości, fasadę wyłożono poczernioną stalą. Na przymocowanej do niej mosiężnej poręczy można powiesić menu. Stół oświetlono lampami marki Atelier – to dwie kule zawieszone na metalowych ramionach odwróconej litery T – umocowanymi na czarnych ramach ze stali.

W pierwszej sekcji, po prawej stronie znajduje się podręczna "spiżarnia", Pracownicy, którzy zbierają zamówienia przechodzą obok niewielkiej witryny prezentującej wybrane produkty z oferty Pennethorne Cafe Bar, wśród których znaleźć można wiszące, suszone wędliny oraz wypiekane na miejscu pieczywo. Metaliczne haki i suwnice, drewniane półki, a także połyskujące, czarne jak węgiel kafelki ściany z tyłu witryny, zapewniają doskonałą wizualną oprawę towaru.

Atramentowo-niebieskie mury zamykają w sobie mieszankę nowoczesnych dodatków i znalezisk vintage. Powierzchnię ściany działowej pokryto około 50 identycznymi kameami. Na każdej z nich znajduje się relief z wizerunkiem Sir Jamesa, który jest dokładną kopią portretu architekta. W hołdzie twórcy New Wing wąskie przestrzenie pomiędzy oknami wypełniono oprawionymi w złote ramki rysunkami londyńskich budynków, które naszkicował Pennethorne oraz ilustracjami miejsc, które odwiedzał w czasie swoich europejskich podróży.

Granatowe kanapy ulokowane pod ścianą z sześcioma wysokimi oknami, wychodzącymi na Lancaster Palce i rzędem wiszących lamp, stworzono specjalnie na potrzeby tej realizacji.

Skórzane fotele z aksamitnymi, pikowanymi oparciami to projekt SHH. W charakter wnętrza doskonale wpisują się stoliki z opakowanymi w mosiądz blatami (zaprojektowane przez UHS) i tapicerowane krzesła o pomalowanych na czarno, drewnianych ramach (marka Ton model 33).

Bar znajduje się w drugiej połowie przestrzeni. Przód wyłożono skórą (jej połysk przypomina patynę), blat biało-niebieskim marmurem, a całość dopełniono stalowymi detalami. W ciągu dnia bar służy głównie smakoszom kawy oraz wielbicielom tradycyjnej oferty. W nocy z kolei serwuje przede wszystkim specjalnie wyselekcjonowane piwa i wybór win, wyeksponowanych na ścianie z tyłu. W tej części przestrzeni nie brakuje wysokich stolików, taboretów i krzeseł – marek Gubi i Another Country. Oświetlenie to Cell Wall Light i Cell Short Pendant – lampy od Toma Dixona, zgrupowane razem dla większego efektu.

Tzw. "Drawing Room", odciąża główną salę w porach podwyższonego ruchu, ale jest też przestrzenią do rezerwacji na zamknięte imprezy. Klienci mają do dyspozycji pojedyncze i podwójne krzesła od Ercol – dwutonowe, z jasnego i ciemnego drewna. Znalazło się tu także miejsce dla starych, pokrytych patyną luster, umocowanych na biało-szarych ścianach. XIX-wieczny klimat zrównoważono bardzo nowoczesnym oświetleniem - parą lamp firmy Rubn zawieszoną pod sufitem. Każda z nich wyposażona jest w sześć świateł, zwieszających się z dwóch mosiężnych rurek, podwieszonych do sufitu na skórzanych paskach.