Co to jest designokracja? Sprawdź w hotelu według pomysłu Karima RashidaPropertyDesign.pl - 23-11-2016 09:02


Celem powstałej w 2006 roku marki prizeotel jest stworzenie sieci niekonwencjonalnych, a przy tym niedrogich hoteli we wszystkich większych niemieckich miastach. Pierwszy zbudowano w Bremie, a zaprojektował go Karim Rashid. Zleceniodawcy tak spodobał się efekt, że zaprosił go do stworzenia obiektu w Hamburgu. Nietuzinkowy styl Rashida stał się więc znakiem rozpoznawczym sieci.

Hotel prizeotel Hamburg ma powierzchnię ok. 7,5 tys mkw. To siedem pięter kolorowych przestrzeni, których koncepcję wymyślił Karim Rashid. Królują tu przykuwające oko kształty. Wszystko to okraszone propagowanym przez Rashida hasłem designokracji, czyli dostępności wysokiej jakości wzornictwa dla wszystkich. Zgodnie z tym założeniem, żeby stworzyć dobrą przestrzeń, wcale nie trzeba dużych pieniędzy – trzeba ją jedynie zoptymalizować, tak aby była wygodna i funkcjonalna. Zasady działania prizeotel, zgodnie z którymi tania oferta powinna być dobra jakościowo i komfortowa, zaprzeczają tym jakimi dotychczas rządziły się hotele klasy ekonomicznej.

Urządzając hamburski hotel Rashid zdecydował się na produkty zaprojektowane przez włoską firmę Bonaldo. Zarówno w pokojach, jak i w restauracji znajdziemy więc Poly – białą wersję krzesła z błyszczącego poliwęglanu. To charakterystyczny i budzący emocje zwycięzca Red Dot Design Award. Również w restauracji, ale też i w holu pojawia się różowo-biały stołek Sym. Wyróżniająca go prostota przy jednoczesnej unikatowości kształtu, sprawia, że jest on w stanie grać główną rolę w każdym otoczeniu.

Ekstrawagancki styl projektanta, tak jednostkowy i charakterystyczny dla niego jak odcisk palca, wypełnia każdą z hotelowych stref. Trochę tu retro w stylu lat 60-tych, trochę kosmicznej nowoczesności. Surrealizm miesza się z minimalizmem. Stonowane, pastelowe kolory z mocnymi, jaskrawymi. Ale przede wszystkim prizeotel został zaprojektowany przy założeniu zrównoważonego, wiarygodnego i zorientowanego na użytkownika designu.

Psychodeliczne wzory i zestawienia kolorystyczne? Taki właśnie jest świat Karima Rashida. Tutaj rządzą zdecydowane kolory (róż to ulubiona barwa projektanta), geometryczne kształty, obłe formy. Te cechy charakterystyczne uczyniły go rozpoznawalnym i przyniosły mu sukces. Nie wszystkim może odpowiadać taka forma wizualnej ekspresji, ale nie brakuje też takich, którzy twórczość Rashida traktują w kategoriach dzieła sztuki.

Prizeotel w Hamburgu oferuje pokoje o niedużej kubaturze, typowej dla dwugwiazdkowych hoteli. Ale tylko to jest tutaj standardowe. Biel ścian w połączeniu z zielenią i błękitem, które są kolorystycznym znakiem rozpoznawczym całego obiektu, czynią przestrzeń uporządkowaną, ale zdecydowanie nie nudną. Karim Rashid zadbał o to, aby wnętrze było nowocześnie. Wyrażają to nie tylko formy i użyteczność elementów wyposażenia, ale też obecnością nietuzinkowych detali. Są wśród nich „muzyczne lampy”, które bluetoothem łączą się ze smartfonami, giętkie lampki u wezgłowi łóżek, czy designerskie lustra.

Pokoje na pierwszym i drugim piętrze prizeotel wyposażone są w udogodnienia, które ułatwiają dostęp osobom poruszających się na wózkach inwalidzkich. Hotelowi goście mają też do dyspozycji wygodne i ciekawie wykończone, choć niewielkie łazienki. I tu niespodzianka – w porównaniu do reszty hotelu, wydają się one dość surowe, bo wyłożone kwadratami białych płytek. To wyraźny konsensus między oryginalnym wystrojem, a jak największą funkcjonalnością na tak małej powierzchni. Niedogodności rekompensuje ogrzewanie podłogowe i duży prysznic z funkcją symulującą kąpiel w lesie deszczowym.