REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Coraz bliżej powstania Centrum Szyfrów Enigma

  • Autor: www.poznan.pl
  • 19 lut 2018 11:00
Coraz bliżej powstania Centrum Szyfrów Enigma
fot. www.poznan.pl
Coraz bliżej powstania Centrum Szyfrów Enigma
Coraz bliżej powstania Centrum Szyfrów Enigma
Coraz bliżej powstania Centrum Szyfrów Enigma

Władze miasta Poznania i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza podpisały umowę o użyczeniu pomieszczeń w dawnym Collegium Historicum. Porozumienie otwiera drogę do urządzenia tam ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

REKLAMA

- Cieszę się, że udało nam się poczynić kolejny krok w stronę powstania Centrum Szyfrów Enigma - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - To miejsce pozwoli upamiętnić pracę absolwentów poznańskiego uniwersytetu, którzy zmienili bieg historii. Miasto zyska centrum edukacji, przybliżające dzieciom i młodzieży historię złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej. Powstanie muzeum będzie kolejną atrakcją turystyczną, która niewątpliwie przyczyni się do promocji Poznania. To też kolejny krok w celu ożywienia ul. Św. Marcin, która jest właśnie remontowana - zauważa zastępca prezydenta.

Centrum Szyfrów Enigma to przedsięwzięcie, łączące historię z naukami matematycznymi. Zostanie uruchomione w budynku UAM (ul. Święty Marcin 78), w miejscu historycznego oddziału biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. To matematycy, którzy - jak oceniają historycy - skrócili II wojnę światową o 3 lata. Za pomocą metod matematycznych złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Wszyscy są absolwentami Uniwersytetu Poznańskiego.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza użycza miastu około 1000 metrów kwadratowych. Pomieszczenie dawnego Collegium Historicum, w którym powstanie Centrum Szyfrów, znajdują na pierwszym piętrze budynku.

- To kolejny element wspólnych działań z miastem, które doprowadzą do upamiętnienia Poznaniu trzech znakomitych matematyków Uniwersytetu Poznańskiego - mówi prof. Tadeusz Wallas, prorektor ds. kadry i rozwoju UAM.

Koncepcję ideową i użytkową muzeum ma przygotować krakowska firma New Amsterdam. Artyści ci od lat specjalizują się w budowaniu muzeów narracyjnych, czyli odwołujących się do emocji i wrażeń zmysłowych.

W Centrum Szyfrów zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć ekspozycję poświęconą historii kryptologii oraz szyfrów. Muzeum ma mieć formę labiryntu. Zwiedzający będą mogli sami próbować łamać szyfry i sprawdzić swoją wiedzę w zakresie kryptologii. Centrum Szyfrów Enigma, współtworzone przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma za zadanie popularyzację polskiej myśli naukowej. Ma także być zachętą dla młodych do studiowania matematyki i informatyki. W muzeum zaprezentowany zostanie też model enigmy, pozwalający zwiedzającym na poznanie podstaw jej funkcjonowania i sposobu szyfrowania wiadomości tekstowych. W ramach ekspozycji ukazana zostanie historia działań wojennych oraz dziejów rozwoju nauk opartych na matematyce, w tym powiązań pomiędzy urządzeniami szyfrującymi a późniejszym rozwojem komputerów. Oprócz części zawierających informacje typowo historyczne, planowane jest stworzenie ekspozycji edukacyjnej, w szczególności dla dzieci, w której zwiedzający będą mogli bawić się m.in. odpowiednikami urządzeń deszyfrujących.

Muzeum, które będzie przypominać dokonania wybitnych kryptologów ma powstać do końca 2019 roku. Będzie kosztować około 15 mln zł. Budowa centrum zostanie sfinansowana ze środków unijnych, pozyskanych przez Zarządu Województwa Wielkopolskiego, przy wsparciu miasta Poznania i UAM.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie