REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Czasoprzestrzeń zbioru - nowa wystawa w Muzeum Architektury

  • Autor: PAP
  • 21 paź 2021 14:10
Czasoprzestrzeń zbioru - nowa wystawa w Muzeum Architektury
Czasoprzestrzeń zbioru - nowa wystawa w Muzeum Architektury, fot. shutterstock

"Czasoprzestrzeń zbioru" to nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu, która stanowi prezentację części kolekcji sztuki współczesnej ze zbiorów własnych muzeum. Ekspozycja, którą będzie można oglądać od piątku, odwołuje się do idei wystawy pokazywanej w MA w 1977 r.

REKLAMA

Wystawa będzie pierwszą po niemal dwudziestu latach prezentacją części kolekcji sztuki współczesnej ze zbiorów własnych Muzeum Architektury. Licząca dziś blisko 1100 obiektów kolekcja powstawała od 1966 roku w oparciu o przekonanie o podobieństwach i wzajemnym oddziaływaniu sztuk wizualnych i architektury.

"Przy jej tworzeniu wybierano głównie prace o charakterze +racjonalnym+, oparte na kryteriach zbliżonych do metod postępowania w naukach ścisłych, a formalnie mieszczące się przede wszystkim w obrębie nurtu abstrakcji geometrycznej" - tłumaczyła kuratorka wystawy Małgorzata Devosges-Cuber.

Formą aranżacji oraz wyborem dzieł ekspozycja nawiązywać będzie do prezentowanej w 1977 roku wystawy "Współczesna plastyka związana z architekturą". Jej ideą - jak mówiła kuratorka - "była prezentacja obiektów, będących wyrazem aktualnych poszukiwań dotyczących kształtowania przestrzeni, harmonii i właściwości fizykalnych barw, optyki światła, kinetyki rytmów i proporcji kształtów". Wystawa była zaczątkiem stałej ekspozycji sztuki w Muzeum Architektury, prezentowanej do końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

"Tytułowa Czasoprzestrzeń Zbioru jest więc zarówno próbą rekonstrukcji sposobu myślenia o powiązaniach sztuki i architektury, jak i okazją do jej reinterpretacji współcześnie. Służy również wyznaczeniu perspektyw rozbudowania zbioru o nowe obiekty w przyszłości" - wskazała Devosges-Cuber.

Na ekspozycję złoży się ponad osiemdziesiąt dzieł malarskich, szkiców, grafik, reliefów, obiektów przestrzennych i modeli, które odwołują się do rewolucyjnej awangardy dwudziestolecia międzywojennego, rozwijając konstruktywistyczne wątki w sztuce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Będą to m.in. prace takich artystów jak: Magdalena Abakanowicz, Maria Jarema, Henryk Stażewski, Tadeusz Kantor, Alina Ślesińska, Wacław Szpakowski, Zdzisław Jurkiewicz, Jerzy Rosołowicz, Kajetan Sosnowski, Wanda Gołkowska i Jan Chwałczyk.

Nową wystawę w Muzeum Architektury będzie można oglądać do końca grudnia 2021 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie