Czeska firma ICE Industrial Services dla Ukrainy. Z pomocą druk 3DAnna Liszka | PropertyDesign.pl - 26-05-2022 14:08


Drukowane elementy czeskiej firmy ICE Industrial Services powinny wytrzymać ostrzał z broni ręcznej i rakietowy. Następnie przydadzą się do renowacji zniszczonych domów na Ukrainie.

Wojna na Ukrainie zmotywowała przedsiębiorców do niesienia realnej pomocy. Wśród nich jest Tomáš Vránek, współzałożyciel i szef firmy ICE Industrial Service w Žďár nad Sázavou. Na co dzień czeska firma tworzy meble miejskie za pomocą druku 3D. W związku z wojną na Ukrainie postanowiła przestawić roboty na drukowanie barier obronnych wytrzymujących uderzenia granatów czy rakiet.

Do obrony i odbudowy

Z betonowej, wydrukowanej w 3D konstrukcji obronnej Ukraińcy mogą ochronić obiektów o znaczeniu strategicznym, chociażby dziewięć elektrowni jądrowych znajdujących się na Ukrainie.

{media;144172;Na co dzień czeska firma tworzy meble miejskie za pomocą druku 3D. W związku z wojną na Ukrainie postanowiła przestawić roboty na drukowanie barier obronnych wytrzymujących uderzenia granatów czy rakiet, fot. ICE;https://pliki.propertydesign.pl/i/14/41/72/144172.jpg;https://pliki.propertydesign.pl/i/14/41/72/144172_r0_940.jpg}

Pierwsze bariery obronne transportowane są już na terytorium Ukrainy. ICE Industrial Service chce pokazać ukraińskiej stronie sam projekt, wzory i zmienność powstałych struktur. Ukraińcy poddadzą je podobnym testom balistycznym, jakie prototypy przeszły w marcu br. w Prototypa-ZM w Brnie. Ukraińcy planują użyć w teście jeszcze cięższych dział, takich jak pociski artyleryjskie.

Czeska inwestycja na Ukrainie

Prezes Zarządu ICE Industrial Services Tomáša Vránka planuje w czerwcu br. udać się na Ukrainę. Chce omówić lokalizację pierwszej drukarki 3D na terytorium Ukrainy.  Strona ukraińska jest zainteresowana jak najszybszym rozmieszczeniem drukarek 3D do betonu w kilku lokalizacjach.

{media;144174;Pierwsze bariery obronne transportowane są już na terytorium Ukrainy, fot. ICE;https://pliki.propertydesign.pl/i/14/41/74/144174.jpg;https://pliki.propertydesign.pl/i/14/41/74/144174_r0_940.jpg}

ICE Industrial Services prowadzi również negocjacje z ukraińskimi partnerami w sprawie utworzenia filii na Ukrainie. Jej celem byłaby produkcja betonowych konstrukcji ochronnych i zabezpieczających bezpośrednio na Ukrainie, jak najbliżej miejsca ich finałowej instalacji. Byłaby to jedna z pierwszych, być może pierwsza, z zachodnich inwestycji na Ukrainie od początku wojny. Petr Otava, właściciel Grupy MTX (będącej częścią ICE Industrial Services, ) rozważa połączenie z dużą ukraińską firmą budowlaną i udział w późniejszej odbudowie Ukrainy poprzez druk 3D.