Drukowane elementy czeskiej firmy ICE Industrial Services powinny wytrzymać ostrzał z broni ręcznej i rakietowy. Następnie przydadzą się do renowacji zniszczonych domów na Ukrainie.
Wojna na Ukrainie zmotywowała przedsiębiorców do niesienia realnej pomocy. Wśród nich jest Tomáš Vránek, współzałożyciel i szef firmy ICE Industrial Service w Žďár nad Sázavou. Na co dzień czeska firma tworzy meble miejskie za pomocą druku 3D. W związku z wojną na Ukrainie postanowiła przestawić roboty na drukowanie barier obronnych wytrzymujących uderzenia granatów czy rakiet.
Z betonowej, wydrukowanej w 3D konstrukcji obronnej Ukraińcy mogą ochronić obiektów o znaczeniu strategicznym, chociażby dziewięć elektrowni jądrowych znajdujących się na Ukrainie.
Pierwsze bariery obronne transportowane są już na terytorium Ukrainy. ICE Industrial Service chce pokazać ukraińskiej stronie sam projekt, wzory i zmienność powstałych struktur. Ukraińcy poddadzą je podobnym testom balistycznym, jakie prototypy przeszły w marcu br. w Prototypa-ZM w Brnie. Ukraińcy planują użyć w teście jeszcze cięższych dział, takich jak pociski artyleryjskie.
Prezes Zarządu ICE Industrial Services Tomáša Vránka planuje w czerwcu br. udać się na Ukrainę. Chce omówić lokalizację pierwszej drukarki 3D na terytorium Ukrainy. Strona ukraińska jest zainteresowana jak najszybszym rozmieszczeniem drukarek 3D do betonu w kilku lokalizacjach.
ICE Industrial Services prowadzi również negocjacje z ukraińskimi partnerami w sprawie utworzenia filii na Ukrainie. Jej celem byłaby produkcja betonowych konstrukcji ochronnych i zabezpieczających bezpośrednio na Ukrainie, jak najbliżej miejsca ich finałowej instalacji. Byłaby to jedna z pierwszych, być może pierwsza, z zachodnich inwestycji na Ukrainie od początku wojny. Petr Otava, właściciel Grupy MTX (będącej częścią ICE Industrial Services, ) rozważa połączenie z dużą ukraińską firmą budowlaną i udział w późniejszej odbudowie Ukrainy poprzez druk 3D.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci
Generalny projektant Perbo-Projekt