REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Człowiek vs kapitalizm w najnowszej wystawie Jarosława Potocznego

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 20 sty 2023 10:01
Człowiek vs kapitalizm w najnowszej wystawie Jarosława Potocznego
Jarosław Potoczny, "Pompa", technika własna, fot. mat. pras.

Wystawa „Save as” Jarosława Potocznego zainauguruje nowy rok programowy we wrocławskiej 66P Subiektywnej Instytucji Kultury. Zobaczymy premierowe instalacje oraz obrazy, w tym stanowiącą centrum ekspozycji pracę „Labirynt” ogrodzoną elektrycznym pastuchem. Artysta poprzez swoje dzieła zadaje ważne pytania o kondycję współczesnego społeczeństwa uwikłanego w kapitalizm.

REKLAMA

  • Jarosław Potoczny zajmuje się głównie malarstwem, obiektem i instalacją. Interesują go współczesna technologia, popkultura i mechanizmy socjopolityczne.
  • Realizuje swoje prace używając plastiku, ledowych świetlówek, wykładziny, silikonu, kabli, neonów i folii samoprzylepnej, a więc materiałów z biurowców, urzędów, siłowni czy galerii handlowych, czyli głównych ambasadorów „społeczeństwa sukcesu”.
  • 26 stycznia nastąpi otwarcie wystawy prac artysty pt. "Save Us" we wrocławskiej 66P Subiektywnej Instytucji Kultury.

W swojej twórczości Potoczny odwołuje się do artefaktów znanych z historii kultury oraz wykorzystuje tkwiące głęboko w świadomości – wydawać by się mogło, że wręcz wyeksploatowane – symbole. Te kulturowe odniesienia ulegają w jego sztuce osobliwej degradacji – Emblematy religijne przeobrażają się w oświetlenie biurowe i kolorowe diody, helleńskie malarstwo wazowe w naklejkę na przemysłowej beczce, godło narodowe w wyroby masarskie, słynne arcydzieła w sztuczne futra i stemple. Podobnie na wystawie „Save as” klasyczny labirynt kreteński zamienia się w ogrodzenie wytyczone przez system elektrycznego pastucha – opowiada Łukasz Kropiowski, kurator wystawy.

Dominująca w przestrzeni wystawy figura labiryntu staje się sarkastyczną metaforą życia społecznego widzianego jako „hodowla” oparta na praktykach ograniczania i formatowania obywatela. Najnowsza wystawa artysty tworzy bowiem mało optymistyczny obraz uwikłania w zakamuflowany system ograniczeń kształtujący jednostki poprzez mechanizmy wychowawcze, prawno-polityczne, ekonomiczne i kulturowe. „Sprowadziliśmy całe ludzkie życie do czegoś w rodzaju gry komputerowej, która polega na pokonywaniu labiryntów nowych biurokracji” – podsumowuje wystawę cytat antropologa i aktywisty, Davida Graebera.

Otwarcie wystawy odbędzie się 26 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury przy ul. Księcia Witolda 66. Prace Jarosława Potocznego oglądać będzie można do 4 marca w następujących godzinach: środa: 14:00-18:00, czwartek: 14:00-20:00, piątek i sobota.: 14:00-18:00.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie