Czy panele winylowe są lepsze od laminowanych?Propertydesign.pl - 17-01-2017 12:30


Panele laminowane zawdzięczają swoją popularność przede wszystkim niskiej cenie oraz wygodzie użytkowania – szczególnie w porównaniu z podłogami drewnianymi. Czy lepszą alternatywą mogą okazać się podłogi LVT, a więc płytki i panele winylowe?

Popularność podłóg LVT (skrót od Luxury Vinyl Tiles) niewątpliwie rośnie. Trzeba przyznać, że obecnie najczęściej stosowane są one w biurach, sklepach, restauracjach, hotelach i innych miejscach publicznych.

W biznesie nie do pokonania

Popularność podłóg LVT w obiektach handlowo-usługowych wynikać może z faktu, że inwestorzy biznesowi bardziej wnikliwie niż klienci indywidualni analizują dostępne na rynku rozwiązania i mają większą świadomość korzyści, jakie daje stosowanie nowoczesnych powierzchni. Poza tym inwestorzy muszą umieć dobrze kalkulować, tak aby uzyskać możliwie najwyższą jakość przy najniższej możliwej cenie. A właśnie w relacji jakości do ceny panele winylowe nie mają sobie równych.

Z punktu widzenia inwestorów biznesowych,  zaletą paneli LVT jest ich trwałość. Nawet w miejscach o wysokim natężeniu ruchu taka podłoga długo może zachować doskonały wygląd. A skoro przy wyglądzie jesteśmy, warto wspomnieć, że przeciętny klient może łatwo pomylić płytkę winylową z materiałem naturalnym, takim jak kamień lub drewno. Dlaczego? Ponieważ panel LVT może mieć praktycznie dowolny nadruk, w tym taki, który będzie odwzorowywał znacznie droższe, naturalne materiały.

Można więc nadać wnętrzu ekskluzywny wygląd, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów. Jakby tego było mało, podłoga winylowa jest łatwa w czyszczeniu i odporna na uszkodzenia. To właśnie powody, dla których panele lub płytki LVT stają się najbardziej oczywistym wyborem w biznesie.

W dowolnym wzorze i kolorze

Obecnie na rynku dostępnych jest już ponad 300 wzorów paneli winylowych – o tak różnorodnym wzornictwie nie ma nawet co marzyć w przypadku paneli laminowanych.

- Duży wybór wzorów paneli LVT wynika m.in. z zastosowanej technologii, która pozwala nanieść na powierzchnię winylową dowolny wzór – mówi Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci sklepów Nova Technologie Obiektowe. – Panel LVT może być jednobarwny, wielokolorowy lub posiadać abstrakcyjny wzór. Istnieją także panele o fakturze 3D, które do złudzenia przypominają naturalne materiały – podkreśla.

Jednak nie tylko wygląd nowoczesnych powierzchni LVT sprawia, że coraz częściej wygrywają one konkurencję z laminatami.

W czym lepsze od laminowanych?

Zaletą tego typu powierzchni jest ich trwałość i odporność na wpływ różnorodnych czynników. Podczas gdy panele laminowane są podatne na uderzenia, to w przypadku panelu LVT nawet upuszczenie na niego ciężkiego przedmiotu nie powinno spowodować pęknięcia.

Nie oznacza to oczywiście, że takich paneli nie da się porysować lub zniszczyć w inny sposób. Ważna wiadomość jest jednak taka, że w razie konieczności panele winylowe można poddawać renowacji poprzez nanoszenie na nie specjalnych powłok poliuretanowych lub polimerowo-akrylowych.

W porównaniu z panelami laminowanymi, podłogi LVT wygrywają także pod względem izolacji akustycznej, a w niektórych spodnia warstwa wykonana jest z korka, co pozwala dodatkowo wytłumić dźwięki kroków.

- Najcichsze są panele przyklejane do podłoża, ale także te układane w formie podłogi pływającej zazwyczaj są cichsze od paneli laminowanych – mówi Sienkiewicz. -Panel LVT jest bardziej elastyczny, w związku z czym lepiej dopasowuje się do podłoża. Dzięki temu przestrzeń rezonansowa pomiędzy panelem a podłożem jest mniejsza – wyjaśnia.