REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Czy polski design podbije Danię?

  • Autor: PAP
  • 11 paź 2017 10:26
Czy polski design podbije Danię?
Kopenhaga, fot. pixabay.com

Lustra z napompowanej stali, „publicystyczna” porcelana, siedziska z trzciny i betonu – to niektóre projekty polskich dizajnerów, które można oglądać na wystawie przed Ambasadą RP w Kopenhadze w ramach projektu Polish Design Island.

REKLAMA

Polish Design Island to inicjatywa stowarzyszenia MiastoHolizm prezentująca najciekawszy dizajn z Polski. Aranżując wnętrze morskiego kontenera na nowoczesne mieszkanie stworzono Mobilny Instytut Kultury, w którym prezentowane są prace 30 dizajnerów z 10 regionów Polski.

Hasłem przewodnim Polish Design Island jest ekologia, dlatego eksponaty reprezentują idee zrównoważonego rozwoju i pokazują różne metody projektowania przy minimalizacji tzw. śladu ekologicznego (eco footprint). "Każdy produkt i jego produkcja zostawia w przyrodzie ślad, chodzi o to, żeby on był jak najmniejszy" - tłumaczyła PAP kurator wystawy Agata Kiedrowicz.

Ambasador RP w Kopenhadze Henryka Mościcka-Dendys oceniła w rozmowie z PAP, że polscy projektanci, których produkty można zobaczyć w kontenerze, pokazują w jaki sposób kreatywnie czerpać z najlepszej polskiej tradycji, także z tradycji polskiego folkloru, tworząc produkt najwyższej jakości.

"Zdecydowaliśmy się pokazać kontener stowarzyszenia MiastoHolizm dlatego, że wydaje nam się, że jest to projekt unikatowy - łączący najlepsze tradycje polskiego wzornictwa przemysłowego z ofertą kulturalną. Mobilny Instytut Kultury zaprasza do dyskusji o tym, co Polska ma dziś najlepszego do pokazania w zakresie wzornictwa przemysłowego" - podkreśliła ambasador. "To będzie zaskoczenie dla moich duńskich gospodarzy" - dodała.

Zwiedzający Mobilny Instytut Kultury zobaczą m.in. lustra z województwa dolnośląskiego, powstałe w procesie pompowania stali nierdzewnej, czy zastawę, na którą gdańska artystka naniosła grafiki komentujące rzeczywistość, czyniąc z niej porcelanę "publicystyczną". Wystrój kontenera zdobi także w pełni biodegradowalny taboret z Warmii i Mazur, wykonany z trzciny pospolitej i betonu.

Polish Design Island to nie tylko propozycja wystroju wnętrza nowoczesnego i ekologicznego mieszkania. Duński odbiorca w kontenerze znajdzie też podlaskie ubrania wykonane z tradycyjnych polskich makatek, czy czekoladę z chmielem i słodem jęczmiennym z województwa podkarpackiego.

Prezes stowarzyszenia MiastoHolizm Monika Petryczko zauważyła w rozmowie z PAP, że Dania słynie z wysokiej jakości dizajnu, wytwarzanego w sposób ekologiczny. "Chcieliśmy się z tymi królami wzornictwa przemysłowego zmierzyć, z pewnością, również wiele się od nich nauczyć. U nas zrównoważony rozwój we wzornictwie przemysłowym nie jest jeszcze bardzo rozwinięty, wiec wszelkie wskazówki od duńskiego producenta i odbiorcy dla polskich dizajnerów są jak najbardziej mile widziane" - podkreśliła.

Każdy projekt prezentowany w ramach Polish Design Island - wskazywała Petryczko - nie jest eksponatem stworzonym jedynie na potrzeby wystawy i można zakupić go na stronie internetowej producenta.

Mobilny Instytut Kultury do końca tygodnia będzie gościł na dziedzińcu Ambasady Polski w Kopenhadze. Wcześniej, wystawa była prezentowana w Gdańsku, Brukseli i Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie