×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dekoracyjne szkło w aranżacji wnętrz

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 mar 2018 10:26
  • Aktualizacja: 14 mar 2018 10:28
Dekoracyjne szkło w aranżacji wnętrz
Fot. CDA Polska - balustrada ze szkłem z nadrukiem na folii

Ozdobne szkło urozmaici wnętrze i doda mu unikalnego stylu. Dekoracyjną taflę wykorzystać można nie tylko w mieszkaniu, ale też w biurze, galerii handlowej czy urzędzie. Wystarczy, że dobierzemy odpowiedni rodzaj zdobienia.

REKLAMA

Stale rosnące zainteresowanie wykorzystaniem szkła zarówno jako materiału konstrukcyjnego, jak i elementu aranżacji sprawia, że na rynku dostępnych jest coraz więcej różnorodnych rodzajów ozdobnych tafli. Wybierać możemy już nie tylko pomiędzy szkłem kolorowym lub satynowym, ale także tym z nadrukiem (wykonywanym bezpośrednio na szkle lub na folii), taflą lodową lub fusingową. Umożliwia to dobranie odpowiedniego rodzaju szkła do wnętrz urządzonych w każdym stylu.

Kolorowe szyby

Szkło kolorowe może być barwione w masie. Określoną barwę uzyskuje się dzięki dodaniu do niego na etapie produkcji wybranych związków metali, ale podobny efekt uzyskamy stosując laminat z barwioną folią. W jednym
i drugim przypadku tafla może zostać wykorzystana w roli ścianki działowej czy drzwi całoszklanych, z pomocą których oddzielimy poszczególne gabinety w biurze lub wydzielimy strefy funkcyjne w mieszkaniu. Kolorowe, nieprzezierne szkło to również doskonałe rozwiązane do pomieszczeń takich jak sypialnia lub łazienka,
w których zależy nam na zachowaniu prywatność. Kolorowa szyba może równie dobrze być wykorzystana jako panel w systemie przesuwnym oddzielającym garderobę albo w formie szklanej bariery w kabinie prysznicowej. Jeżeli jej odcień dobierzemy do barwy ścian oraz innego wyposażenia, stworzą razem spójną, estetyczną przestrzeń.

Alternatywą dla kolorowej tafli może być szkło matowe. Ten rodzaj tafli, nazywany również satynowym, piaskowanym czy też mlecznym, powstaje poprzez trawienie szkła kwasem albo piaskowanie. Zmatowiona może zostać cała powierzchnia szyby, jej fragmenty lub tylko określone wzory.– Szkło laminowane kolorową folią czy też barwione w masie może być mocowane z pomocą okuć do zwykłego szkła hartowanego, podobnie jak tafle szkła satynowego
- podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska.

Estetyczne spękanie

Interesującym rodzajem szkła dekoracyjnego jest tzw. szkło lodowe. Powstaje ono poprzez zalaminowanie trzech tafli, a następnie zbicie środkowej warstwy. Wytworzona w ten sposób szyba, choć wygląda jakby była stłuczona, ma gładką powierzchnię i jest określana jako szkło bezpieczne. Dzięki temu wykorzystać można ją np. jako wypełnienie balustrad przy schodach wewnętrznych lub na tarasie. Może też być stosowana w konstrukcji szklanych ścian działowych. – Niezwykle interesująco prezentuje się np. osobna sala konferencyjna wykonana z tego rodzaju szkła lub ścianka działowa, która ma za zadanie oddzielić od siebie dwa pomieszczenia w mieszkaniu – podpowiada Kamuda.

Efektowy nadruk

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem szkła ozdobnego jest to z nadrukiem. Wykonać można go bezpośrednio na powierzchni szyby, choć najczęściej nanosi się go na folię, z pomocą której laminowane jest szkło warstwowe. Nadruk może mieć dowolną barwę oraz rozmiar i przedstawiać dowolny wzór. - Ten rodzaj zdobienia jest niezwykle uniwersalny i chętnie wykorzystywany podczas projektowania wnętrz. Bardzo często spotyka się go w kuchni,
w postaci paneli zabezpieczających ścianę przy kuchennych blatach – podpowiada.

Szkło z nadrukiem to także świetne rozwiązanie do łazienek, w których wykorzystać możemy je jako ściany kabiny prysznicowej. - Coraz częściej spotykane są kabiny bezbrodzikowe, oddzielone z pomocą pojedynczej, szklanej ściany wykonanej ze szkła z nadrukiem nawiązującym do stylu aranżacji – komentuje. – Szczególną popularnością cieszą się wzory kwiatowe lub proste, geometryczne formy. Mocuje się je wtedy do ściany z pomocą subtelnego łącznika, jak z kolekcji Aosta, dzięki czemu ozdobny nadruk jest w pełni widoczny – dodaje.

Fusingowe dekoracje

Szczególnym rodzajem szkła dekoracyjnego są tafle fusingowe, które powstają poprzez stopienie ze sobą jego fragmentów o różnej grubości, fakturze oraz rozmiarze. Powstałe w ten sposób tafle bardziej przypominają obrazy niż standardowe panele szklane. Nie uznaje się ich jednak za bezpieczne, dlatego nie można ich wykorzystać w większości standardowych konstrukcji. Z tego powodu najczęściej stosuje się je jako ozdobę wnętrza, przymocowaną do ściany z pomocą okuć punktowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie