REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Design biura równie ważny jak płace

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 wrz 2018 10:50
Design biura równie ważny jak płace
Mindspace w Hali Koszyki fot. mat. prasowe

Jak wynika z danych ABSL w branży nowoczesnych usług biznesowych pracuje już niemal 280 tys. osób, a do roku 2020 liczba ta ma szansę wzrosnąć do 340 tys. Sektor zatrudnia przede wszystkim osoby młode, które - jeśli chodzi o warunki zatrudnienia - nie mniejszą wagę niż do kwestii materialnych przywiązują do tego jak wygląda biuro pracodawcy. Wygląd biura jest dziś elementem employer brandingu i potencjalnym źródłem przewagi konkurencyjnej w pozyskiwaniu utalentowanych pracowników.

REKLAMA

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos, aż 76 proc. młodych osób, pomiędzy 18 a 34 rokiem życia deklaruje, że wygląd biura firmy wpływa na to, w jaki sposób ją postrzegają. Nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny pracownikowi wystrój może zatem być jednym z elementów, które zachęcą młode osoby do pracy w danej firmie. Jeśli zderzymy to z rekordowo niskim bezrobociem i faktem, że firmom z branży usług biznesowych coraz trudniej pozyskiwać pracowników, to okaże się, że to jak zaprojektowane jest biuro może stanowić o realnej przewadze konkurencyjnej przy pozyskiwaniu talentów.

Jak pokazują z kolei wyniki innego badania – przeprowadzonego przez One Poll na zlecenie Mindspace, globalnego operatora przestrzeni coworkingowych, ponad jedna czwarta badanych (27 proc.) odrzuciła ofertę pracy ze względu na niewłaściwy ich zdaniem wygląd biura lub brak udogodnień. Pracodawcy nie powinny zatem lekceważyć kwestii designu i wyposażenia biur, jeśli zależy im na samopoczuciu, motywacji i efektywności swoich pracowników oraz oczywiście pozyskiwaniu nowych. Dobrze rozumieją to firmy z branży nowoczesnych usług biznesowych, których działa w naszym kraju już ponad 1,2 tys.

– Z naszych obserwacji wynika, że choć płace w naszej branży należą do najwyższych w Polsce - średnia zarobków na stanowiskach specjalistycznych to około 7 tys. zł brutto - to potencjalnych pracowników do poszukiwania zatrudnienia w tym sektorze  zachęcają również takie czynniki jak wygląd i funkcjonalność biura czy warunki pracy. Biuro spełniające wymagania młodego pokolenia – a takie osoby zatrudnia przede wszystkim nasz sektor -  powinno być nie tylko przestronne, ale również zapewniać wygodę, innowacyjne rozwiązania samego stanowiska pracy, tworzyć odpowiednią atmosferę oraz możliwość relaksu. Sektor nowoczesnych usług biznesowych był jednym z prekursorów jeśli chodzi o dbałość o wygląd, ergonomię czy wyposażenie biur. Wiele firm działających dziś na tym rynku stanowi przykład jeśli chodzi o jakość biura i jego wykorzystanie jako elementu pozyskiwania pracowników, mówi Paweł Panczyj, członek zarządu ABSL.

Na co liczyć mogą osoby rozważające pracę w firmach z sektora nowoczesnych usług biznesowych jeśli chodzi o warunki pracy? Nowoczesny design zaprojektowany przez najlepsze pracownie architektoniczne, wysokiej klasy wyposażenie biurowe, świetnie wyposażone kuchnie z dostępem do kawy, herbaty, napojów czy owoców i przekąsek, miejsca wypoczynku (a nawet drzemki), przestrzenie służące integracji pracowników, fotele do masażu, gry – np. piłkarzyki czy stoły do tenisa stołowego, mini biblioteki czy nawet własne kluby fitness – to tylko przykłady tego, jak wygląda i jest dziś wyposażone biuro dobrego pracodawcy centrum usług wspólnych czy outsourcingu procesów biznesowych.

Warto też zauważyć, że branża usług biznesowych jest dziś w Polsce największym najemcą biur. Według danych JLL centra nowoczesnych usług dla biznesu zajmują ok. 2,5 mln m. kw. powierzchni biurowej, co przekłada się na 28 proc. udział w zajętej podaży powierzchni na polskim rynku biurowym. Jeśli nałożymy na to perspektywy rozwoju tego sektora – ABSL szacuje wzrost zatrudnienia z 280 tys. pracowników dziś do 340 tys. w roku 2020, śmiało można stwierdzić, że taki wzrost zrodzi zapotrzebowanie na kolejne powierzchnie. To dobra informacja dla obecnych i potencjalnych pracowników firm z branży usług biznesowych. Przy założeniu, że jakość biura będzie istotnym czynnikiem przy wyborze pracodawcy, mogą oni liczyć na znakomite warunki pracy.

Wygląd biura ma faktycznie coraz większe znaczenie dla pracowników. Jednak nawet najpiękniejsze biuro, jeśli nie będzie dobrze zorganizowane i efektywne, nie będzie faktyczną przewagą konkurencyjną. Na co dzień najważniejsza jest funkcjonalność i ergonomia środowiska pracy. Potwierdzają to nasze badania, których wyniki prezentujemy w raporcie „Czego pragną programiści?”. Zapytaliśmy branżę IT, ze szczególnym naciskiem właśnie na programistów, jak powinno wyglądać wymarzone biuro. Okazało się, że nawet tak wymagająca grupa zawodowa, swoje oczekiwania najczęściej sprowadzała do bardzo konkretnych potrzeb. Zwracali oni bowiem szczególną uwagę na to, czy ich stanowisko zawiera szerokie biurko, z regulacją wysokości umożliwiającą zmianę pozycji pracy oraz ergonomiczne krzesło, które mogą dopasować do swoich potrzeb. Co ciekawe, ponad połowa badanych wskazywała potrzebę posiadania w biurze stref socjalnych – bogato wyposażona kuchnia dostosowana do liczby pracowników była drugim najczęściej wybieranym elementem idealnego biura. O mitycznych zjeżdżalniach nie było mowy. – mówi Sebastian Osuch, Business Services Senior Manager w Grupie Nowy Styl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie