Design prosto z CzechPropertydesign.pl - 30-11-2016 14:20


Jiri Novotny z czeskiego studia Tablo zaprojektował filiżankę do espresso i cappucino, szklankę i tackę. - Lubię kawę i kawiarniane wnętrza. Dlatego postanowiłem zaprojektować zestaw, który codzienną czynność zamieni w rytuał przyjemności, we wszystkich aspektach - powiedział Novotny, kiedy opisywał swoją inspirację.

- Chciałem aby każdy element kolekcji miał swój niepowtarzalny kształt i materiał, ale również, niezależnie od swojej różnorodności, prezentował się prosto i elegancko - dodał projektant. Według niego, nie ma znaczenia czy swoją kawę wypijecie w domu, czy w restauracji. - Filiżanki spełniają generalne zasady serwowania kawy, ale nie zostały zaprojektowane pod konkretną markę kawy. Dlatego będą wyglądać naturalnie na każdym stole - podkreślił.

Cały proces projektowania - od projektu porcelany, szklanki i tacki, poprzez wytworzenie prototypów, aż do finalnej produkcji trwał półtora roku. Bardzo ważne było uzgodnienie wszystkich detali technologicznych. - W przypadku szklanki, poszukiwaliśmy odpowiedniej proporcji wytrzymałości i lekkości, aby powstało odpowiednie naczynie na wodę. W przypadku filiżanek, prawdopodobnie najbardziej skomplikowany przypadek, poszukiwaliśmy kształtu uszka, który zapewniałby również odpowiednią siłę uchwytu. Drewniana tacka zmieniała wielkość, w kontekście możliwości serwowania na niej - powiedział Novotny.

Już od pierwszego spojrzenia, te proste kształty skrywają jednak mnóstwo interesujących detali. Główny, który dodaje całej kolekcji lekkości, to wrażenie swobodnego unoszenia się poszczególnych elementów. Widzimy, jak sama tacka sprawia wrażenie, jakby unosiła się nad powierzchnią stołu, to samo dotyczy szklanki i filiżanki, które odrywają się od podstawy i płynnie przechodzą w zaokrągloną, dolną krawędź. Ciekawy jest również kontrast pomiędzy obłym porcelanowym uchwytem, a ostrą krawędzią filiżanki.

- Cieszę się, że cała kolekcja produkowana jest w Czechach. Szkło pochodzi z miejscowości Nový Bor, porcelana jest produkowana w mieście Karlove Vary. Drewniana tacka, jest oczywiście produkowana w firmie TON - powiedział Novotny. Kształt tacki, wymodelowany na wzór kręgów na powierzchni wody, dał nazwę całej kolekcji.