Design ze słowiańskim pazuremPropertydesign.pl - 01-08-2017 09:15


Połączenie nowoczesnej myśli projektowej z symboliką kultury słowiańskiej. Wzornictwo czerpiące z tęsknoty za prostotą świata legendy i baśni, za jej tajemnicą i dzikością - to wszystko można odnaleźć w polskiej marce Svarog Furniture.

"Wild at heart, peaceful at home" – to więcej niż hasło nowej serii mebli, to pewien motyw przewodni, pewna myśl za jaką podążają nasze projekty. To propozycja dla tych, którzy pragną unikalnego i wyrafinowanego wzornictwa w swoim codziennym otoczeniu – opowiada Joanna Sieradzan, projektantka i założycielka Svarog Furniuture.

Inspiracją dla nowej serii Svarog Furniture są motywy polskiej przyrody i tematyka słowiańska – grasujący niegdyś na naszych ziemiach wilk szary (Canis Iupus), kurza łapa – w snach symbolizująca dobrobyt, bogactwo i sukces, a w wierzeniach czary i zaklęcia, czy też na poły uschłe, powykręcane drzewo na którym zasiadły kruki. Sprowadzamy je do domu, ugładzone, oswojone – ale też zawierające element dzikości właściwy ich naturze.

Pod względem technologicznym, projektantka stawia nacisk na ekologię. - Głównym materiałem jest sklejka, ekologiczna forma drewna (poddaje się recyclingowi, minimalizuje straty i nieużyteczne odpady). Jest plastyczna, ale jednocześnie pozostawia jakość drewna – naturalnego dla człowieka, a przy tym niezwykle trwałego budulcem o szlachetnym wyglądzie, którego dotyku nie da się niczym zastąpić – zauważa.

W 2016 r. marka zadebiutowała w wielkim stylu podczas międzynarodowych targów designu w Mediolanie – SaloneSatellite w ramach Salone del Mobile. Rok później został zaproszona do prestiżowej wystawy z okazji dwudziestolecia tego wydarzenia, gdzie można było oglądać wybrane, najlepsze projekty wyselekcjonowane przez kuratorkę ze wszystkich 20 edycji SaloneSatellite.

Pierwsze, kolekcjonerskie egzemplarze mebli Svarog trafiły już do klientów i kolekcjonerów sztuki z Europy i Azji. Przełom 2017/2018 roku Joanna Sieradzan planuje zacząć pod znakiem rozszerzenia pierwszej kolekcji Svarog Furniture i wprowadzania na rynek nowych modeli mebli polskiego designu.