REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Dobry design wpływa na jakość życia w mieście?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 06 lis 2017 14:33
Dobry design wpływa na jakość życia w mieście?
Fot. pexels

Kiedyś życie w mieście było przywilejem. Dziś coraz więcej ludzi ucieka z metropolii do położonych w jej sąsiedztwie małych miejscowości. Za taką sytuację w dużej mierze odpowiada pogarszająca się jakość życia w dużych skupiskach miejskich. Jak temu zaradzić? Czy można wprowadzić rozwiązania, które na nowo uczynią miasta atrakcyjnymi dla ich mieszkańców?

REKLAMA

Anglicy lubią powtarzać „my home is my castle” – „mój dom jest moją twierdzą”. To znane powiedzenie zawiera w sobie nie tylko element fizycznej obrony przed zagrożeniem, ale również odwołanie do ogólnie rozumianego poczucia bezpieczeństwa i komfortu związanego z posiadaniem swojego miejsca. Jednakże, coraz częściej owa umowna twierdza w mieście staje się więzieniem. Winnym tej sytuacji jest nie tylko zmieniające się otoczenie, ale również design niedopasowany do potrzeb współczesnych ludzi.

Urban wellbeing, czyli miasta dla ludzi

Jakość miejskiego życia jest kluczem do sukcesu w przypadku rozwoju współczesnych miast. To właśnie miejski wellbeing odpowiada na potrzebę wyrażaną przez ich mieszkańców. Chodzi o to, aby otoczenie, w którym żyją i pracują, pozwalało im łączyć szybkie tempo życia z możliwie jak najwyższym komfortem miejsca indywidualnego odosobnienia. Aby stało się to możliwe potrzebne są inteligentne rozwiązania przestrzenne, zarówno w skali mikro (mieszkania), jak i makro (duże zespoły urbanistyczne).

 - Miejski wellbeing, jako jedna ze składowych dobrostanu człowieka jest złożonym zagadnieniem oraz jednocześnie wielką odpowiedzialnością dla osób zaangażowanych w jego kreowanie. Odpowiedzialność dotyczy nie tylko najmniejszej skali, czyli skali pojedynczego mieszkania, ale i otoczenia człowieka w ogóle. Architekci pełnią bardzo odpowiedzialną rolę w tej całości. Na nas spoczywa uporządkowanie i dopasowanie świata do codziennych potrzeb człowieka. Jest to specyficzne zadanie, ponieważ najlepiej wykonana praca w tym zakresie, to ta, której nie zauważają jej użytkownicy. Naszym zadaniem jest projektowanie miast, budynków czy wnętrz mieszkalnych w taki sposób, aby nienachalnie i harmonijnie współpracowały, ułatwiając i uprzyjemniając życie. Idealnie jest wówczas, gdy korzystanie z nich jest intuicyjne i niewymagające nakładu energii od coraz bardziej zabieganych i zaangażowanych w setki spraw użytkowników - mówi  Arkadiusz Nowicki, właściciel pracowni Biuro Projektowe Nowicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie