Dorota Koziara dla Bolesławca - harmonia i różnorodność zdobieńPropertydesign.pl - 10-03-2016 14:11


Renesans to najnowsza kolekcja ceramiki Manufaktury w Bolesławcu zaprojektowana przez Dorotę Koziarę.

Kolekcja Renesans jest wynikiem poszukiwań oraz współczesnej interpretacji tradycyjnej ceramiki tworzonej w Manufakturze Bolesławiec.

Dorota Koziara zdecydowała się na stworzenie kolekcji będącej współczesną interpretacją bolesławieckich ceramicznych tradycji. Za punkt wyjścia traktując ceramikę produkowaną według tradycyjnych, niezmiennych od lat receptur i tradycję, która przetrwała zawirowania historyczne, i nadal jest elementem tworzącym tożsamość regionu.

Renesans, czyli odrodzenie, to tworzenie nowych trendów wyrastających z silnej tradycji, budowanie nowej estetyki w poszanowaniu klasycznych wzorów, to harmonia i różnorodność zdobień. Efektem tego podejścia jest kolekcja, w której, jak w Renesansie, łączą się różne dyscypliny, dająca możliwość budowania własnych zestawów na zasadzie kolażu, gdzie współgrają odcienie, przenikają się i dopełniają wzory. To odejście od minimalizmu, różnorodność, która jednak łączy się w harmonijną całość.

Kolekcja Renesans design by Dorota Koziara Studio powstała w 2015 roku. Artystka do współpracy zaprosiła młodych projektantów: Joannę Mazurek i Francesco Ippolitiego.