REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Drewniane kościoły Śląska Cieszyńskiego można zwiedzić wirtualnie

  • Autor: PAP
  • 02 mar 2018 11:38
fot. pixabay.com

Wirtualne panoramy drewnianych kościołów i kaplic z polskiej i czeskiej części Śląska Cieszyńskiego udostępniło na stronie internetowej Muzeum w Cieszynie. Pomysłodawczyni projektu Irena Prengel-Adamczyk powiedziała, że najstarsza świątynia pochodzi z XVI w.

REKLAMA

"Panoramy 360 st. ukazują 22 kościoły lub kaplice na zewnątrz i wewnątrz. Każdej towarzyszy opis przybliżający historię świątyni. Podane są też współrzędne GPS, aby ułatwić do nich dojazd" - powiedziała Prengel-Adamczyk, która w cieszyńskim Muzeum jest szefową działu sztuki.

Panoramy można obejrzeć pod adresem: http://wirtualnie.muzeumcieszyn.pl/article/1. Udostępnione mają one zostać też na stronach muzeum w Czeskim Cieszynie, które jest współautorem projektu, a później katolickich diecezji - bielsko-żywieckiej w Polsce i ostrawsko-opawskiej w Czechach.

Najstarsze świątynie na Śląsku Cieszyńskim znajdują się po czeskiej stronie granicy. Niestety, kościół w Gutach, pochodzący z początków drugiej połowy XVI w., spłonął latem ub.r. Świątynia w Nydku została wzniesiona w 1576 r., a w Rzepiszczu prawdopodobnie z 1606 r. Większość kościołów po polskiej stronie powstała w XVIII w. Najstarszy, w Bielowicku, został wzniesiony w 1701 r.

Zdaniem pracownicy cieszyńskiego Muzeum, kościoły na przestrzeni lat były wielokrotnie remontowane i - nierzadko - przebudowywane. Większość zachowała jednak charakterystyczny styl budynku z wieżą.

Prengel-Adamczyk dodała, że najcenniejszym zabytkiem, który będzie można zobaczyć, jest fragment renesansowego ołtarza w pochodzącej z początku XX w. kaplicy przy rezydencji prezydenta RP w Wiśle. Trafił do niej z kościoła w Bystrzycy na Zaolziu.

Wszystkie kościoły i kaplice są rzymsko-katolickie. Budynek w Olbrachcicach na Zaolziu formalnie jest własnością samorządu. W prywatnych rękach znajduje się kaplica Andziałówka.

W przeszłości niemal w każdej miejscowości istniały drewniane świątynie. Część z nich spłonęła, a inne rozebrano w XIX w., gdy w ich miejsce budowano murowane kościoły.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego - obok muzeum w Puławach - jest najstarszą regionalną placówką muzealną w Polsce. Założył je w 1802 r. ks. Leopold Szersznik. Muzeum w Czeskim Cieszynie powstało w 1948 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie