Drewniane rewolucje w przestrzeni publicznejPropertydesign.pl - 19-10-2016 11:36


Jednym z trendów w aranżacji wnętrz, który na dobre zawładnął sercami właścicieli domów i mieszkań, jest wykorzystanie drewna. Coraz częściej jednak surowiec ten pojawia się także jako element wystroju i wyposażenia przestrzeni publicznych, wypierając syntetyczne materiały.


Do niedawna drewno stosowane było przede wszystkim w prywatnych domach i mieszkaniach, stanowiąc o ich przyjaznym, familiarnym charakterze. Przestrzenie publiczne natomiast, takie jak hotele, restauracje, banki, filharmonie, biblioteki czy biura stawiały na materiały o podwyższonej trwałości, jednak dyskusyjnych wartościach estetycznych – był to na przykład beton, linoleum czy metal. Rosnąca konkurencja i coraz wyższe wymagania konsumentów zmusiły jednak inwestorów i właścicieli przestrzeni publicznych do wprowadzania do swoich lokali nowych rozwiązań, także z zakresu aranżacji wnętrz.

Poczuj się jak w domu…

Zwiększanie liczby obiektów publicznych wymusza także większe ich zróżnicowanie. Wraz z większym sprofilowaniem charakteru lokali, właściciele chcą jak najbardziej zbliżyć się do klienta, zaoferować mu maksymalnie komfortowe spędzenie czasu, na które składa nie tylko najwyższej jakości obsługa, ale także oryginalna koncepcja wyposażenia wnętrza. Naturalną konsekwencją społecznych preferencji, faworyzujących przestrzenie publiczne „z duszą” jest stosowanie w nich elementów drewnianych, będących zarówno symbolem elegancji, jak i komfortu, otwierania się na naturę i poszanowania jej praw. Surowiec ten jest ceniony w przypadku takich obiektów jak luksusowe hotele, uczelnie czy filharmonie, gdzie staje się symbolem prestiżu, a jednocześnie ze względu na swoją uniwersalność, łatwo wpasowuje się w przestrzenie aranżowane w różnych stylach. Dodatkowo coraz częściej właściciele lub władze lokali publicznych stają się świadomymi ekologicznie

Drewno niejedno ma imię

Jednak drewno we wnętrzach publicznych to nie tylko tradycyjne podłogi. Restauratorzy i właściciele coraz częściej czynią z tego surowca podstawę wystroju swoich lokali, tworząc z desek okładziny ścienne czy barowe, a nawet sufity. Podwyższona odporność na ścieranie, a także nowoczesne metody impregnacji drewna pozwalają pozostać spokojnymi o jego stan nawet w przypadku obiektów o dużym natężeniu ruchu. Co więcej, podłogi drewniane można łatwo odnawiać, co dodatkowo wydłuża czas ich użytkowania.    

- W ostatnim czasie zauważamy bardzo duży wzrost zainteresowania wśród właścicieli obiektów publicznych drewnianymi deskami. Zastępują oni drewnem dotychczasowe elementy wykończeniowe, chcąc z jednej strony podnieść prestiż inwestycji, a z drugiej uczynić ją bardziej przyjazną dla użytkowników – mówi Kamila Kaczkan, specjalista ds. marketingu w firmie Kaczkan. - Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się nasza kolekcja jodełek, wśród których prym wiodą jodełki kolorowe. Coraz częściej drewno wykorzystywane jest także jako okładzina ścienna i sufitowa - dodaje.