×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Drewno, kamień, a może beton - jakie podłogi są najmodniejsze?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • Opublikowano: 23 paź 2018 10:15
Drewno, kamień, a może beton - jakie podłogi są najmodniejsze?
fot. mat. MGN

Teraz na topie są materiały, które nigdy nie wychodzą z mody, ładnie się starzeją i zawsze wyglądają elegancko. To drewno i naturalny kamień - mówi architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

REKLAMA

Królujące do niedawna gatunki egzotyczne zostały zdetronizowane. - Ich miejsce zajął rodzimy dąb, naturalny albo sztucznie postarzony różnymi metodami, między innymi bielony czy szczotkowany. Przygotowane tymi sposobami drewno od początku wygląda na lekko zużyte, więc nowe rysy czy inne ślady uszkodzenia nie rzucają się już w oczy - zauważa Górska-Niwińska.

Inaczej teraz układa się też klepki. - Rzadziej niż to było w ostatnich latach stosuje się wzór cegiełki – najprostszy i najbardziej ekonomiczny (niewiele drewna się marnuje przy dopasowywaniu klepek). Częściej natomiast sięga się po tradycyjne wzory jodełki i jodełki francuskiej, nie tak ekonomiczne, ale za to wyglądające bardzo efektownie - podkreśla architekt.

Co jest dziś prawdziwym hitem? -  To kamień. Na posadzki nadają się wszystkie rodzaje granitu, łupka, a także marmuru, który stosuje się najczęściej ze względu na piękne żyłkowanie i najszlachetniejszy wygląd. Mogą to być slaby, czyli płyty o dużych wymiarach wycinane z bloku albo płytki – mniejsze, cieńsze i znacznie tańsze. Chociaż trwały i niewymagający szczególnej pielęgnacji, kamień ma jednak poważną wadę – jest zimny, co w naszym klimacie może go dyskwalifikować - opowiada architekt  i dodaje, że alternatywą dla naturalnego kamienia jest gres do złudzenia przypominający różne rodzaje marmuru, granitu czy trawertynu.

Ponieważ moda na styl loftowy nie mija, to i betonowe posadzki wciąż są na topie. - Mogą być matowe albo polerowane. I właśnie takie z połyskiem wyglądają najładniej, wręcz szlachetnie. Aby podłoga była idealnie gładka i pozbawiona spoin, beton powinno się wylać na miejscu. Niestety, wykonawcy na ogół nie są zainteresowani pracą na małych powierzchniach. Dlatego producenci proponują do niewielkich wnętrz gotowe płyty betonowe w kilku wymiarach oraz wielkoformatowe płytki gresu, idealnie imitujące ten materiał, co ze względu na łatwość utrzymania w czystości i trwałość może okazać się najlepszym rozwiązaniem - zauważa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie