×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Drugi etap remontu Teatru Słowackiego w Krakowie. A dla miłośników teatru gratka, bo do kupienia krzesła i fotele

  • Autor: PAP
  • 04 kwi 2022 10:05
Drugi etap remontu Teatru Słowackiego w Krakowie. A dla miłośników teatru gratka, bo do kupienia krzesła i fotele
fot.shuttestock

Miłośnicy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie będą mogli kupić na wyprzedaży swoje ulubione krzesła i fotele z widowni. Sprzedaż stała się możliwa, bo placówka rozpoczęła drugi etap remontu, który obejmuje m.in. wymianę umeblowania widowni. Co ciekawe, według zapowiedzi nowe krzesła będą wyprodukowane na podstawie oryginalnego projektu Jana Zawiejskiego - głównego architekta Teatru im. J. Słowackiego.

REKLAMA

ak poinformował teatr, dzień otwarty, podczas którego będzie można kupić krzesła oraz fotele z widowni Dużej Sceny odbędzie się w najbliższą sobotę, 9 kwietnia od godz. 11 do 14. Kupujący będą mogli bezpośrednio na widowni wybrać swoje ulubione modele. Fotele i krzesła są w wielu wariantach: pojedyncze, podwójne, potrójne, poczwórne, pięcioosobowe, siedmioosobowe, a także pojedyncze krzesła z lóż - niskie i wysokie.Ceny poszczególnych foteli są indywidualne w zależności od wariantu i stanu zachowania. Odbiór foteli będzie możliwy po 7 maja. W dniu wyprzedaży będzie również otwarte stoisko z gadżetami teatralnymi.

Zorganizowanie wyprzedaży stało się możliwe, bo Teatr im. Słowackiego rozpoczął właśnie drugi etap prac remontowych obejmujący modernizację widowni Dużej Sceny, w tym wymianę podłogi i krzeseł.

Projekt nowych mebli został zaadaptowany przez pracownię architektoniczną Konior Studio. Zostaną one wykonane przez pracownię Nowy Styl z Krakowa, która wygrała przetarg ogłoszony przez placówkę.

Według zapowiedzi nowe krzesła będą wyprodukowane na podstawie oryginalnego projektu Jana Zawiejskiego - głównego architekta Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Krzesła Zawiejskiego zostały zamontowane i oddane do użytku wraz z całym budynkiem w 1893 r. i służyły teatrowi przez następnych 80 lat, po czym ślad po nich zaginął w latach 70. XX w.

Wtedy zastąpiono je meblami, które - choć nawiązujące do stylistyki wnętrza teatru - są wyjątkowo niewygodne i daleko odbiegają od oryginalnego projektu Zawiejskiego.

Prace zaplanowane w ramach drugiego etapu modernizacji obejmują również rozwiązania dla osób niepełnosprawnych. Planowany jest systemu wspomagania słuchu - tzw. pętlą indukcyjną (induktofoniczna), którym objęta zostanie część widowni. Umożliwia ona osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną znajdującą się na wyposażeniu niemal każdego aparatu słuchowego.

Prace modernizacyjne są prowadzone dzięki środkom unijnym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 21 mln zł, z czego ponad 15 mln zł stanowi dofinansowanie UE. Wkład własny w projekcie zapewnia Województwo Małopolskie. Ostatni remont w krakowskim teatrze miał miejsce w latach 90. ubiegłego wieku.

Krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego działa od 1893 r. Jego gmach, zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego jest zaliczany do cennych zabytków architektury teatralnej w Europie. Wnętrza ozdabiają freski wiedeńskiego artysty Antona Tucha oraz kurtyna Henryka Siemiradzkiego. Na przełomie XIX i XX wieku pełnił funkcję sceny narodowej. Debiutowali tutaj m.in. Wyspiański i Witkacy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie