Dzieła Magdaleny Abakanowicz na aukcji i wystawie „Polska Szkoła Tkaniny”PropertyDesign.pl - 16-03-2021 15:46


Wystawa „Polska Szkoła Tkaniny” trwa od 12-23 marca 2021. Ostatniego dnia będzie można wylicytować wszystkie eksponaty, w tym dwa dzieła Magdaleny Abakanowicz.

Prawdziwym wydarzeniem jest pojawienie się na aukcji i wystawie „Polska Szkoła Tkaniny” aż dwóch dzieł Magdaleny Abakanowicz. W ubiegłym roku na aukcji jej praca tkacka „Dorota” sprzedana została za rekordowe ponad pół miliona złotych, stając się najdroższą tkaniną tej artystki na świecie. Ta wybitna twórczyni swoje przestrzenne, wiszące tkane formy prezentowała m.in. w nowojorskim MoMA i paryskim Centre Pompidou. Jej realizacje są połączeniem monumentalizmu i miękkości materiału. Prace Abakanowicz zrewolucjonizowały myślenie o tkaninie artystycznej i zapewniły artystce wygraną na Biennale Tkaniny Artystycznej w Lozannie w 1962 roku.

W DESA Unicum zobaczyć i wylicytować można będzie aż dwie tkaniny Magdaleny Abakanowicz, kompozycję z 1966 roku oraz „Relief avec deux collines” ( „Relief z dwoma wzgórzami”) z 1972 roku.
Pojawią się też dzieła innych, wybitnych twórców działających w medium tkaniny. Wśród nich m.in. Zofia Butrymowicz, Jolanta Owidzka, Krystyna Wojtyna-Drouet, Wojciech Sadley i Antoni Starczewski. Tkanina artystyczna to nowy segment aukcji, który zapoczątkowany został w ubiegłym roku. Zainteresowanie tego rodzaju dziełami sztuki w ostatnich latach niezwykle się umocniło. Londyńska Tate Gallery planuje w najbliższym czasie zorganizować wystawę poświęconą wyłącznie twórczości tkackiej Magdaleny Abakanowicz.