Café Bergson to kawiarnia, która powstała w domu Szymona Klugera, ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia. Obiekt znajdujący się na tyłach synagogi i będący częścią Muzeum Żydowskiego, pełni także funkcje edukacyjne i kulturalne.
Kiedy w 2000 r. zmarł ostatni żydowski mieszkaniec Oświęcimia, Szymon Kluger, ludzie z całego świata wsparli projekt przebudowy jego domu, który mieścił się na tyłach jedynej zachowanej przedwojennej synagogi. W ten sposób powstała kawiarnia Café Bergson, która stanowi część Muzeum Żydowskiego i w murach której odbywają się różnego rodzaju warsztaty, spotkania i koncerty nawiązujące do wielokulturowej historii miasta.
Specjaliści z pracowni Susuł & Strama Architekci postanowili zachować historyczny charakter tego miejsca, dzięki czemu po dziś dzień w obiekcie możemy podziwiać drzwi, framugi, fragmenty ścian i oryginalne kafelki.
Na uwagę zasługuje również otoczenie budynku. Na tyłach znajduje się taras z bujną zielenią, zaś ściany porastają różnego rodzaju pnącza. Obok kawiarni znajduje się ogród społeczny, który uprawiany jest przez zespół kawiarni oraz Fundację Miasto Pracownia.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Generalny projektant Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Generalny Projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates Sp z o.o.
główny projektant MAAI
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne